Nawet dziesięciokrotnie wzrosła liczba obserwowanych miesięcznych rekordów temperatury na przestrzeni ostatnich 100 lat. W 80 proc. winę za to ponosi człowiek – twierdzą naukowcy.

Pomiary z całego świata wskazują, że coraz częściej obserwowane są rekordy miesięcznych temperatur. To skutek globalnego ocieplenia – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie “Climatic Change” 

W niektórych częściach Europy, Afryki i południowej Azji liczba miesięcznych rekordów wzrosła nawet dziesięciokrotnie na przestrzeni ostatnich 100 lat.

“80 procent obserwowanych miesięcznych rekordów nie miałaby miejsca bez wpływu człowieka na klimat” – konkludują autorzy badania z zespołu Poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem (PIK) i Uniwersytetu Complutense w Madrycie.

Te wyniki opierają się na 131 latach miesięcznych pomiarów z 12 tys. punktów rozmieszczonych na całym świecie.

“Społeczeństwo nie jest gotowe na globalne ocieplenie”

– Ostatnia dekada przyniosła bezprecedensowe fale ciepła, na przykład w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku, w Rosji w 2010 r., w Australii w 2009 roku, a w Europie w 2003 r. – mówi główny autor badania Dim Coumou.

– Ekstremalne ciepło powoduje wiele zgonów, odpowiada za pożary lasów i straty w uprawach. Społeczeństwo i ekosystemy nie są dostosowane do coraz to nowych rekordowych temperatur – dodaje.

Wzrost bez wpływu natury

Naukowcy opracowali modele statystyczne, z których wynika, że wzrost liczby rekordów jest konsekwencją długoterminowego trendu globalnego ocieplenia. Fala wzrostowa jest szczególnie dynamiczna na przestrzeni ostatnich 40 lat.

– Jeśli globalne ocieplenie będzie trwać nadal, liczba nowych miesięcznych rekordów będzie 12 razy większa na przestrzeni najbliższych 30 lat, niż jeśli tego ocieplenia w ogóle by nie było – twierdzi Coumou.

Źródło: sciencedaily.com, tm

Polecane:

Polscy naukowcy o systemie HAARP - Broni XXI Wieku o mocy 3.6 Mega Wata
Francja - Silne opady deszczu i lokalne podtopienia w południowo-zachodniej części kraju
USA - Myśliwiec Harrier AV-8B należący do marynarki wojennej spadł na dom w miasteczku Imperial w Ka...
Iran - Powieszono kobietę za to, że zabiła napastnika broniąc się przed gwałtem
USA - W regionach, gdzie były ogromne śnieżyce, teraz odnotowano rekordy temperatur, nawet 30.5 st. ...
Powierzchnia Słońca w dużym zbliżeniu [Video]
Słowacja - Utworzyła się superkomórka burzowa i spadło rekordowo dużo deszczu, w 24 godziny 93 l/mkw
Malezja - Na placu budowy znaleziono 8-metrowego pytona, prawdopodobnie największego na świecie, gig...
Sejsmika planety w ciągu ostatnich 14 dni, wkrótce mogą wystąpić silniejsze trzęsienia ziemi