Za 25 dni skończy się pewna era. Era badań kosmosu. A szczegółowo – naszego Układu Słonecznego. 14 lipca sonda New Horizons prześle Ziemianom pierwsze wyraźne zdjęcie Plutona.

new horizons

14 lipca zakończy się era eksploracji Układu Słonecznego. Sonda New Horizons prześle pierwsze wyraźne zdjęcia Plutona. W końcu dokładnie zbadamy najbardziej odległą od Słońca planetę, dziś już wiemy, że planetę karłowatą – Plutona. Powyższy film to zwiastun tego wydarzenia. Animację przygotowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Zdjęcie Plutona wykonane 2 czerwca 2015 r.

Zdjęcie Plutona wykonane 2 czerwca 2015 r.

Historyczne zdjęcie

Przelot sondy koło Plutona nastąpi 14 lipca ok. 11:59 UTC (12:59 czasu polskiego) w odległości 12,5 tys. km przy prędkości 13,780 km/s. Tak blisko Plutona nie był jeszcze żaden kosmiczny obiekt. To z tej historycznej odległości New Horizon prześle nam zdjęcie planety karłowatej. Jego ostrość powinna być zadowalająca. Dla porównania dodajmy, że powyższe zdjęcie Plutona zostało wykonane między 28 maja a 2 czerwca z odległości mniej więcej 50 mln km.

Przełomowa misja

Czemu to zdjęcie będzie tak ważne? Bo zakończy trwającą od kilkudziesięciu lat erę badań kosmosu, a szczegółowo naszego Układu Słonecznego. Pluton to ostatnia jego planeta – dziś już wiemy, że planeta karłowata. Ale każdy koniec jest też początkiem. New Horizons zacznie szczegółowe badania Plutona, żeby wiedza na temat planet Układu Słonecznego była kompletna.

 

Eksploatacja Plutona

Nie tylko Pluton, ale i jego księżyc – Charon – znajdzie się w centrum obserwacji sondy. New Horizons zbada ich budowę geologiczną, morfologiczną, atmosferę czy temperaturę powierzchni. Ponadto wykona mapy składu powierzchni, poszuka pierścieni i nowych księżyców Plutona, ich pól magnetycznych i sprawdzi dokładnie parametry fizyczne.

 

9 lat do wykonania zadania

Droga sondy New Horizons z Ziemi do Plutona trwała aż 9 lat. Wystrzelono ją z przylądka Canaveral na Florydzie 19 stycznia 2006 r. Około dwie trzecie lotu sonda spędziła w hibernacji. 18 razy była usypiana i wybudzana. Najkrócej spała 36 dni, najdłużej 202. Na jej pokładzie znajdują się m.in. prochy odkrywcy Plutona Clyde’a Tombaugha i amerykańska flaga.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo

Polecane:

Kanada - Nawałnica w Toronto, miejscami spadło 90 litrów/mkw, co stanowi trzykrotne pobicie rekordu
W Egipcie znów polała się krew, 49 ofiar w rocznicę wybuchu protestów, ponad 1000 osób aresztowanych
NASA zaobserwowało gwałtowną przemianę pulsara
Późno w nocy z piątku na sobotę dotrze do Ziemi plazma z rozbłysku klasy X1.6, w Polsce może być wid...
Powolna śmierć Jeziora Aralskiego na zdjęciach z satelity, niegdyś czwartego największego jeziora św...
Kenia - Znaleziono martwego nosorożca białego północnego, pozostało już tylko sześć osobników na świ...
Ekstrakt z liści miodli indyjskiej może znaleźć zastosowanie w leczeniu raka trzustki
Anomalie pogodowe zanotowane w 2015 roku, w wielu częściach świata padły rekordy temperatury i opadó...
Mieszkańcy UE wydają rocznie na narkotyki około 24 mld euro