Za 25 dni skończy się pewna era. Era badań kosmosu. A szczegółowo – naszego Układu Słonecznego. 14 lipca sonda New Horizons prześle Ziemianom pierwsze wyraźne zdjęcie Plutona.

new horizons

14 lipca zakończy się era eksploracji Układu Słonecznego. Sonda New Horizons prześle pierwsze wyraźne zdjęcia Plutona. W końcu dokładnie zbadamy najbardziej odległą od Słońca planetę, dziś już wiemy, że planetę karłowatą – Plutona. Powyższy film to zwiastun tego wydarzenia. Animację przygotowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Zdjęcie Plutona wykonane 2 czerwca 2015 r.

Zdjęcie Plutona wykonane 2 czerwca 2015 r.

Historyczne zdjęcie

Przelot sondy koło Plutona nastąpi 14 lipca ok. 11:59 UTC (12:59 czasu polskiego) w odległości 12,5 tys. km przy prędkości 13,780 km/s. Tak blisko Plutona nie był jeszcze żaden kosmiczny obiekt. To z tej historycznej odległości New Horizon prześle nam zdjęcie planety karłowatej. Jego ostrość powinna być zadowalająca. Dla porównania dodajmy, że powyższe zdjęcie Plutona zostało wykonane między 28 maja a 2 czerwca z odległości mniej więcej 50 mln km.

Przełomowa misja

Czemu to zdjęcie będzie tak ważne? Bo zakończy trwającą od kilkudziesięciu lat erę badań kosmosu, a szczegółowo naszego Układu Słonecznego. Pluton to ostatnia jego planeta – dziś już wiemy, że planeta karłowata. Ale każdy koniec jest też początkiem. New Horizons zacznie szczegółowe badania Plutona, żeby wiedza na temat planet Układu Słonecznego była kompletna.

 

Eksploatacja Plutona

Nie tylko Pluton, ale i jego księżyc – Charon – znajdzie się w centrum obserwacji sondy. New Horizons zbada ich budowę geologiczną, morfologiczną, atmosferę czy temperaturę powierzchni. Ponadto wykona mapy składu powierzchni, poszuka pierścieni i nowych księżyców Plutona, ich pól magnetycznych i sprawdzi dokładnie parametry fizyczne.

 

9 lat do wykonania zadania

Droga sondy New Horizons z Ziemi do Plutona trwała aż 9 lat. Wystrzelono ją z przylądka Canaveral na Florydzie 19 stycznia 2006 r. Około dwie trzecie lotu sonda spędziła w hibernacji. 18 razy była usypiana i wybudzana. Najkrócej spała 36 dni, najdłużej 202. Na jej pokładzie znajdują się m.in. prochy odkrywcy Plutona Clyde’a Tombaugha i amerykańska flaga.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo

Polecane:

Azja - Pobite wszelkie rekordy temperatury, nawet 52.4 stopnia Celsjusza w cieniu
Korea Północna - Wystrzelili rakietę dalekiego zasięgu Unha-3 i po chwili spadła do Morza Żółtego
Słońce - Za kilka dni szykują się kolejne rozbłyski, NASA potwierdza szczyt cyklu w 2013 roku
Chiny - Odkryty został nowy gatunek niewielkiego dinozaura, opierzony ale nielot
Włochy - Intensywne opady śniegu przerwały górzystą część wyścigu Giro d'Italia [Video]
Północny Atlantyk - W okolicach Islandii jest miejsce, które mimo globalnego ocieplenia, robi się co...
Na podstawie obrazu widma promieniowania pochodzącego od gwiazdy van Maanena, już 100 lat temu można...
Izrael - Znaleziono tajemniczy grób, który może mieć nawet 12 tysięcy lat, kobieta prawdopodobnie by...
Rozpoczęła się jesień