“Szybko” i “natychmiastowo” to słowa, które nie są zbyt często używane przez geologów. Jednak naukowcy z Rutgers University postanowili właśnie tymi dwoma słowami opisać zmiany klimatu, które zaszły 55 mln lat temu, wtedy bowiem, w ciągu 13 lat temperatura na Ziemi wzrosła o 5 st. C.

 

W najnowszym wydaniu “Proceedings of the National Academy of Sciences” dwóch naukowców:

Morgan Schaller i James Wright dowodzi, że podwojenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze (do którego doszło 55 mln lat temu) doprowadziło do szybkiego zakwaszenia powierzchni oceanu i wzrostu temperatury na Ziemi o 5 st. C w zaledwie 13 lat. Dotychczas naukowcy sądzili, że proces ten trwał znacznie dłużej, bo około 10 tys. lat. 

Na dowód glina

Prof. James Wright tłumaczy, że odkrycie jest istotne w rozważaniach dotyczących współczesnych zmian klimatu. Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu próbek gleby pobranych w New Jersey, które kilkadziesiąt milionów lat temu były pokryte oceanem. Eksperci dostrzegli w nich charakterystycznie powtarzające się warstwy gliny. Dzięki temu badaniu eksperci uzyskali niezbędne dane, przy pomocy których udało się dostrzec ogromną różnicę w datowaniu.

– Pokazaliśmy, co się dzieje, gdy poziom dwutlenku węgla wzrasta. Sytuacja ta miała miejsce 55 mln lat temu, ale dzieje się również teraz. Oceany stają się coraz bardziej kwaśne, a atmosfera i wody gwałtownie się nagrzewają. Od 150 lat poziom stężenia dwutlenku węgla powoli się zwiększa, a oceany i szata roślinna pochłaniają szkodliwy nadmiar, powodując przez to wiele nieporozumień dotyczących skutków ocieplenia. 55 mln lat temu znacznie większa ilość węgla została uwolniona do atmosfery w niesamowicie krótkim czasie, dlatego efekty były znacznie bardziej widoczne – wytłumaczył prof. Wright.

Źródło: phys.org, tm

Polecane:

Kambodża - Nieznana choroba atakuje dzieci, zabiła już 61 z 62 małych pacjentów
Francja - Powstał dwuwarstwowy dysk szafirowy, na którym informacje przetrwają milion lat, będzie um...
Zaobserwowano w jaki sposób z krążącego wokół gwiazdy obłoku pyłu może narodzić się planeta
Francja - Do morskiego rezerwatu przyrody Scandola u wybrzeży Korsyki, zbliża się duża plama ropy na...
USA - Mały fragment komety spalił się nad stanem Alabama na wysokości 40 km, pędził z prędkością pon...
Przyszli ojcowie powinni dbać o dietę, niedobór kwasu foliowego w diecie samca sprawia, że u jego po...
Nastąpił duży wyrzut plazmy ze Słońca (CME)
Polska - Podczas nawałnicy wiatr zrywał dachy z domów, trąba powietrzna przeszła przez Bogaczewo
Nowa Zelandia - Podczas ostatniego silnego trzęsienia ziemi Wyspa Północna i Południowa zbliżyły się...