„Szybko” i „natychmiastowo” to słowa, które nie są zbyt często używane przez geologów. Jednak naukowcy z Rutgers University postanowili właśnie tymi dwoma słowami opisać zmiany klimatu, które zaszły 55 mln lat temu, wtedy bowiem, w ciągu 13 lat temperatura na Ziemi wzrosła o 5 st. C.

 

W najnowszym wydaniu „Proceedings of the National Academy of Sciences” dwóch naukowców:

Morgan Schaller i James Wright dowodzi, że podwojenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze (do którego doszło 55 mln lat temu) doprowadziło do szybkiego zakwaszenia powierzchni oceanu i wzrostu temperatury na Ziemi o 5 st. C w zaledwie 13 lat. Dotychczas naukowcy sądzili, że proces ten trwał znacznie dłużej, bo około 10 tys. lat. 

Na dowód glina

Prof. James Wright tłumaczy, że odkrycie jest istotne w rozważaniach dotyczących współczesnych zmian klimatu. Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu próbek gleby pobranych w New Jersey, które kilkadziesiąt milionów lat temu były pokryte oceanem. Eksperci dostrzegli w nich charakterystycznie powtarzające się warstwy gliny. Dzięki temu badaniu eksperci uzyskali niezbędne dane, przy pomocy których udało się dostrzec ogromną różnicę w datowaniu.

– Pokazaliśmy, co się dzieje, gdy poziom dwutlenku węgla wzrasta. Sytuacja ta miała miejsce 55 mln lat temu, ale dzieje się również teraz. Oceany stają się coraz bardziej kwaśne, a atmosfera i wody gwałtownie się nagrzewają. Od 150 lat poziom stężenia dwutlenku węgla powoli się zwiększa, a oceany i szata roślinna pochłaniają szkodliwy nadmiar, powodując przez to wiele nieporozumień dotyczących skutków ocieplenia. 55 mln lat temu znacznie większa ilość węgla została uwolniona do atmosfery w niesamowicie krótkim czasie, dlatego efekty były znacznie bardziej widoczne – wytłumaczył prof. Wright.

Źródło: phys.org, tm

Polecane:

Europa - ESA utraciła łączność z bardzo ważnym satelitą Envisat do monitorowania lądów, oceanów, pok...
NASA - Szacunkowa Ilość groźnych dla Ziemi asteroid o średnicy większej od 100 m wynosi 4700, +/-150...
USA - Amerykanie nie oddadzą kontroli nad internetem, Rosja, Chiny i Indie bardzo tego chcą
Iran - Największe od 50 lat śnieżyce na północy kraju, spadły nawet 2 metry śniegu, temperatura obni...
Ekwador - Erupcja wulkanu Tungurahua, pył poleciał na wysokość 4 km
Korea Północna - Rosja zmodernizuje sieci kolejowe w zamian za dostęp do bogatych zasobów naturalnyc...
Nowy Orlean, USA - Wiatr zdmuchnął wagony z mostu, potężna burza pozbawiła prądu ponad 200 tysięcy g...
Nepal - Osuwisko zablokowało rzekę Kali Gandaki, tysiące ludzi zostało ewakuowanych
Taniec Polki w tunelu aerodynamicznym [Video]