Wąska elita multimiliarderów licząca 85 osób zgromadziła tyle bogactwa, co 3,5 mld najbiedniejszych, stanowiących połowę ludności świata – ogłosiła organizacja Oxfam w raporcie opublikowanym w przededniu dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

W Azji i Afryce żyje zdecydowana większość najgorzej sytuowanych mieszkańców Ziemi

Oxfam, zajmujący się pomocą charytatywną, głównie w Afryce, oszacował, że łączny majątek 85 najbogatszych ludzi w świecie, wynosi 1,7 biliona USD. Ogółem 1 proc. ludności świata zgromadził bogactwo szacowane na 110 bln USD.

Elita żyje w innym świecie

Najbogatszym człowiekiem świata jest Meksykanin Carlos Slim Helu – potentat telekomunikacyjny, którego majątek magazyn “Forbes” wycenił na 73 mld USD. Na drugim miejscu jest Bill Gates z 67 mld USD. Na liście najbogatszych są też inwestor finansowy Warren Buffet (53,5 mld USD), współzałożyciel Google’a Larry Page (23 mld USD), a także spadkobierczyni rodzinnej fortuny L’Oreal, Liliane Bettencourt (30 mld USD) – najbogatsza kobieta świata.

70 proc. ludności świata żyje w krajach, w których przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi pogłębiła się w ostatnich 30 latach – zaznacza Oxfam.

Wielkie “zagrożenie dla stabilności społeczeństw”

Raport potępia zgubne skutki systematycznie powiększającego się rozziewu między nieliczną grupę superbogatej elity, a biedniejącymi setkami milionów ludzi, wskazując, że może to wywołać społeczny bunt przeciwko nierówności i korupcji, zwłaszcza ze strony ludzi młodych, nie widzących dla siebie przyszłości.

– Tak duża koncentracja zasobów ekonomicznych w rękach małej grupy ludzi jest dużym zagrożeniem dla spójności i stabilności społeczeństw – podkreślono.

Organizacja apeluje do uczestników rozpoczynającego się w środę dorocznego Forum Ekonomicznego w Davos, by poparli progresywny system podatkowy, płacili pracownikom pensje, z których można wyżyć i nie nadużywali wpływów ekonomicznych w życiu politycznym.

– Nie wygramy walki z nędzą, jeśli nie uporamy się z rosnącą społeczną nierównością – powiedziała mediom dyrektorka Oxfam Winnie Byanyima.

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Przeciwciała białka CD47 szansą skutecznej terapii raka
Hong Kong - Odkryto wygasły superwulkan, 140 mln lat temu mógł przyczynić się do globalnej zmiany kl...
Meteoryt uderzył w Księżyc, kosmiczna skała pędziła z prędkością 90 tys.km/h [Video]
Dziś przeleci blisko Ziemi planetoida 2014 UF56 wielkości około 15 metrów, dystans wyniesie 164 tysi...
Korea Południowa - Wirusem MERS zaraziło się już 87 osób, 6 zmarło, a kwarantannie poddano 2300 osób
Nowy Jork, USA - Bardzo groźny narkotyk staje się coraz popularniejszy, syntetyczna marihuana daje n...
Francja - Drugi rok z rzędu w Paryżu dostrzeżono komary tygrysie
UK - Odkryto nową metodę walki z nowotworem piersi, skuteczność 87 proc. przy wykorzystaniu istnieją...
Hiszpania - 4146 osób zachorowało po wypiciu wody firmy Eden Springs, która została zanieczyszczona ...