Kraj jest w szponach absurdalnej pomysłowości fiskusa – piszą autorzy raportu o lokalnych podatkach nakładanych we Włoszech. Trzeba płacić na przykład od rzucanego cienia, parasola przed sklepem, nazwy restauracji na wycieraczce, a nawet od wywieszenia flagi.

Zbiór przykładów najbardziej osobliwych lokalnych opłat, wprowadzanych przez miasta i gminy opracowało stowarzyszenie rzemiosła i małych firm (Cgia) z Mestre na północy.

Na łamach ekonomicznego dodatku do dziennika “La Repubblica” – “Affari&Finanza”, który skomentował raport, podkreślono, że w “normalnym kraju” nikomu nie przyszłoby do głowy, aby obłożyć podatkiem wiele tak “banalnych czynności” jak instalacja markizy sklepowej czy budowa na skrawku publicznego terenu schodów do domu. We Włoszech natomiast, jak się zauważa, nikogo już nawet nie dziwi istnienie tych dziwacznych zobowiązań podatkowych.

 

Opłaty od cienia

W ramach podatku od zajmowania terenu publicznego w niektórych miejscowościach obowiązują opłaty od cienia rzucanego przez markizy na chodnik czy – jak na przykład w Modenie – od wycieraczek przed sklepami oraz lokalami gastronomicznymi. Jak się zarazem zauważa, jest on słuszny, gdy faktycznie zajmowany jest teren publiczny, na przykład przez restauracyjne stoliki utrudniające przejście chodnikiem czy wąską ulicą.

Na liście wymieniono też przypadek z miejscowości Desio w Lombardii, gdzie właściciel hotelu otrzymał wezwanie do zapłacenia 180 euro za to, że na balkonie wywiesił pięć flag, wśród nich włoską. Uznano to za reklamę podlegającą opodatkowaniu. Hotelarz musiał stoczyć prawdziwą batalię z fiskusem zanim anulowano tę opłatę, a jego przeproszono.

W Conegliano koło Treviso na właścicieli sklepów spożywczych nałożono z kolei lokalną opłatę w wysokości 30 euro za rozłożenie w słoneczne dni parasoli, które rzucały cień na chodnik. Ich protesty jednak nie pomogły.

Lokalne podatki dotyczą także hobby i rozrywki. W wielu gminach obłożone nimi jest zbieranie grzybów i łowienie ryb.

Polecane:

Australia - Startuje sieć radioteleskopów SKA, włączą 36 dwunastometrowych anten
Rosja - 950 osób rannych, zniszczone 3000 budynków, meteor pędził z prędkością 108 tys. km/h
Słodziki w napojach zakłócają naszą naturalną fizjologiczną reakcję na słodycz
Holandia - Z dna rzeki Hollandse Ijssel wydobyto ponad 20-metrowy średniowieczny żaglowiec handlowy ...
UK - Brexit stał się faktem, Cameron w ciągu trzech miesięcy chce się podać do dymisji, 51.89 proc. ...
Turcja - Rozbił się wojskowy śmigłowiec, zginęło 7 osób
Odkryto planetę posiadającą trzy słońca, jest czterokrotnie większa od Jowisza, a dzień trwa nieprze...
Węgorze europejskie gdy podejmują wędrówkę rozrodczą, przeżywają między innymi dzięki metabolizowani...
Mars - Lądownik Schiaparelli spadł ponieważ procesor został przeciążony pomiarami rotacji sondy i ni...