Co najmniej 2100 osób zginęło po przejściu lawiny błotnej, która w piątek zmiotła z powierzchni ziemi całą wieś w prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie – poinformowała ONZ. Cały czas trwa akcja ratunkowa, jednak utrudnia ją brak podstawowego sprzętu.

Afghanistan Landslide

– Co najmniej 2100 osób nie żyje – poinformował rzecznik Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) Ari Gaitanis.

– Siły ONZ współpracują na miejscu ze służbami ratunkowymi – dodał.

Ponad 2000 zaginionych

Gubernator prowincji Szah Waliullah Adib przekazał z kolei, że po przejściu lawiny ponad 2000 osób uznaje się za zaginione. Według miejscowej policji wśród zaginionych są dzieci.

Brakuje sprzętu

Cały czas trwa akcja ratunkowa, jednak jest ona utrudniona przez brak sprzętu.

– To jest fizycznie niemożliwe – przyznał Shah Waliullah Adeeb, gubernator prowincji Badakszan. – Nie mamy wystarczającej ilości łopat, potrzebujemy więcej maszyn – dodał.

Władze wprowadziły ewakuacje okolicznych terenów, ponieważ istnieje ryzyko powstania kolejnych osuwisk.

Zniszczyła 300 domów

Lawinę błotną wywołały obfite deszcze, typowe dla tej pory roku w Afganistanie. Masa rozmiękczonej ziemi zeszła ok. godz. 13 (10.30 w Polsce), niszcząc 300 domów (jedną trzecią zabudowy) i duże połacie pól uprawnych.

Agencja dpa zauważa, że lawina błotna przeszła w piątek, gdy większość mieszkańców wsi całymi rodzinami przebywała w domu. Piątek jest w wyznającym islam Afganistanie dniem świątecznym.

Cztery miesiące powodzi

W ciągu ostatnich trzech tygodni powodzie w cztery prowincjach północnego Afganistanu kosztowały życie ponad 100 osób i zmusiły do opuszczenia domów ponad 7000.

„Nasze myśli są razem z narodem afgańskim”

Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych, podczas konferencji w Waszyngtonie wspomniał o katastrofalnym osuwisku w Afganistanie.

– W imieniu całego narodu amerykańskiego pragnę powiedzieć, że nasze myśli są razem z narodem afgańskim, który doświadczył strasznej tragedii. Usłyszeliśmy właśnie raporty, że po ostatnich powodziach zaczęły pojawiać się tam również osuwiska. Wiele osób zaginęło. W tej chwili podejmowane są działania ratunkowe. Stany Zjednoczone wspierały naród afgański przez ostatnie trudne 10 lat. Jesteśmy gotowi, żeby pomagać naszym afgańskim partnerom. W tym roku kończy się wojna, ale nasze zaangażowanie w Afganistanie będzie trwało – powiedział prezydent.

Lawina błotna

Źródło: PAP, abcnews.go.com, tm, sfora.pl, spiegel.de

Polecane:

Nowa Zelandia - Największe od 40 lat opady śniegu
NASA rozpoczyna testy laserowej transmisji, ściąganie do 622 Mb, wysyłanie do 20Mb
157 miliarderów na Bliskim Wschodzie posiada łączny majątek 354 miliardy dolarów
Mechanizm, który ułatwia dzieciom uczenie się mowy, prawdopodobnie nie zanika w wieku dorosłym, nauc...
New Jersey, USA - Bliźniaki z dwóch różnych ojców zdarzają się raz na 13 tysięcy przypadków
Antarktyda - Na Morzu Rossa powstanie największy na świecie rezerwat morski
Na Słońcu, na wprost Ziemi znajduje się duża dziura koronlana, trwa burza jonosferyczna, wkrótce wys...
Japonia - Osoby z uszkodzonymi fotoreceptorami w zewnętrznej warstwie jądrzastej siatkówki mają szan...
W czasie ciąży płeć dziecka wpływa na działanie układu immunologicznego matki