Airbus Defence and Space wstępnie uruchomił „kosmiczną infostradę” – SpaceDataHighway – która ma reprezentować zupełnie nową jakość transmisji danych w przestrzeni kosmicznej.

laserowa-infostrada-w-kosmosie

Szerokopasmowa komunikacja laserowa z wykorzystaniem satelitów przekaźnikowych na orbicie geostacjonarnej zapewnić ma unikatową, bezpieczną usługę transmisji danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, która sprawia, że opóźnienia odchodzą do historii.

Dzięki nowej technologii laserowej opracowanej przez Tesat Spacecom, SpaceDataHighway może przekazywać duże ilości danych z satelitów do obserwacji Ziemi, platform powietrznych,  a nawet Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z szybkością 1 Gb/s, transmitując nawet 40 terabajtów dziennie. Z usług nowej generacji jako pierwsze skorzystają satelity Komisji Europejskiej Copernicus Sentinel przeznaczone do obserwacji Ziemi.

Program SpaceDataHighway jest realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) między Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) a firmą Airbus Defence and Space.  Kluczowym sponsorem jest również Niemieckie Centrum Lotniczo-Kosmiczne (DLR).

EDRS-A, pierwszy satelita przekaźnikowy SpaceDataHighway, został wyniesiony na orbitę 30 stycznia 2016 r. Ten pierwszy węzeł komunikacyjny, umieszczony na pozycji 9°E, obejmuje zasięgiem obszar od wschodniego wybrzeża Ameryki do Indii. Drugi satelita zostanie wystrzelony w 2017 r. i zwiększy zasięg, przepustowość oraz niezawodność systemu.

Airbus Defence and Space planuje rozbudować SpaceDataHighway o trzeci węzeł, EDRS-D, który ma zostać umieszczony nad regionem Azji i Pacyfiku. Ten trzeci węzeł będzie kolejnym krokiem w kierunku globalnego „światłowodu na niebie”. EDRS-D, wyposażony w kilka terminali laserowych z dwukierunkowymi łączami optycznymi, będzie mógł jednocześnie obsługiwać wielu klientów, wiele satelitów i samolotów. Będzie też mógł transmitować dane do innego satelity przekaźnikowego, aby dostarczyć je na drugą półkulę z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

 

Źródło: chip.pl

Polecane:

Trzęsienie ziemi w Arkasas w niedzielę o sile 4.7 i 3.8 stopnia
USA: Pęknięcia ziemi i wyrwy w Everett - stan Waszyngton
Ziemia i Księżyc z perspektywy przelatującej koło naszej planety w drodze do Jowisza sondy Juno
Irlandia - Kolejne protesty na ulicach Dublina, ludzie nie chcą płacić za wodę, do stycznia woda był...
Polska - Pierwszy raz od 15 lat bank ogłosił upadłość, SK Bank w Wołominie przestał istnieć z 2 mld ...
NASA - Odkryto największą planetę w układzie podwójnym, Kepler-1647b oddalona jest od Ziemi o około ...
Faludża, Irak - Potężny nalot na dżihadystów, ogromne straty [Video]
Reutlingen, Niemcy - Syryjczyk maczetą zabił ciężarną Polkę, pięć innych osób zostało rannych
Kilauea, Hawaje - Lawa dotarła do oceanu, po trzech latach nastąpiły ponowne "zaślubiny" o...