Uważa się, że to czy piszemy prawą czy lewą ręką, jest związane z działaniem mózgu i silniejszym rozwojem jednej z jego półkul. Naukowcy odkryli jednak, że ta cecha nie wykształca się w mózgu, a w zupełnie innym miejscu w naszym ciele.

Większość ludzi na świecie jest praworęczna, jednak istnieje także niewielki odsetek osób, które są leworęczne. Takich ludzi jest około 15 procent. Jednak od czego to zależy? Czy nasze preferencje do częstszego używania jednej z rąk są czymś, co nabywamy z czasem, czy może jest to zupełnie niezależne od nas?

 

Niezależne od mózgu

Najnowsze badania, opublikowane w czasopiśmie „eLife”, wykazały, że to, którą ręką piszemy, nie ma nic wspólnego z naszym mózgiem. Zdaniem naukowców prawo- lub leworęczność tak naprawdę jest przesądzona jeszcze zanim przyjdziemy na świat. Wbrew pozorom wybór ten nie zachodzi w naszym mózgu, a w genach znajdujących się w kręgosłupie.

– Nasze dane sugerują, że asymetria półkul zaczyna się od kręgosłupa, a nie warstwy korowej (mózgu – przyp. red.) – mówią naukowcy.

 

Ekspresja genów

Zespół badaczy z Niemiec, Holandii i RPA, kierowany przez Sebastiana Ocklenburga, biofizyka z niemieckiego Uniwersytetu Ruhr w Bochum, dokładnie analizował ekspresję genów zachodzącą w rozwijających się kręgosłupach niemowląt znajdujących się w łonie matki, pomiędzy ósmym a dwunastym tygodniem ciąży.

Długo uważano, że to aktywność genów w mózgu jest odpowiedzialna za to, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni. Jednak biorąc pod uwagę aktywność genów w rdzeniu kręgowym, zdaje się, że tam powstaje pewna asymetria, której nigdy wcześniej nie wykryto.

 

Przekazywanie impulsów

Ta nowo odkryta działalność genów odbywa się na długo przed tym, jak część mózgu odpowiedzialna za ruch – zwana korą ruchową – łączy się za pomocą nerwów z kręgosłupem. Zdaje się, że aktywność genów jest skoncentrowana w tych częściach kręgosłupa, które są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów elektrycznych do rąk, ramion, nóg i stóp, a asymetria określa, czy dana osoba będzie w przyszłości częściej używać prawej czy lewej ręki.

 

Zależność od czynników środowiskowych

Międzynarodowy zespół naukowców nie tylko odkrył, że to, którą ręką piszemy, zależy od genów w rdzeniu kręgowym, ale badacze wykazali także, co jest przyczyną występującej tam asymetrii. Zdarza się tak, że pojawia się ona nie tylko pod wpływem dziedzicznych cech lub mutacji, ale także przez pewne czynniki środowiskowe – takie, które mają wpływ na dziecko, gdy rośnie w łonie matki.

Choć nie jest jeszcze pewne, jakie mogłyby być te czynniki środowiskowe (nazywane przez naukowców epigenetycznymi), możliwe że mają one wpływ na to, jak działają enzymy wokół rozwijającego się dziecka, co z kolei zmienia zdolność genów do ekspresji. To z kolei wpływa na asymetrię aktywności genów obecnych w kręgosłupie.

 

Źródło: IFL Science, tvnmeteo

Polecane:

Yunnan, Chiny - Prowincja znana z produkcji herbaty zmaga się z padającymi od kilku dni ulewnymi des...
Drzewa generują wysokie częstotliwości gdy nie mają wody, powodem tego są pęcherzyki powietrza
Arabia Saudyjska - Tajna baza na pustyni, rakiety dalekiego zasięgu wycelowane w Iran i Izrael
Chile - Na pustyni Atacama, czyli najsuchszym miejscu na Ziemi wystąpiła największa od 30 lat śnieży...
Japonia - Jeden z najsilniejszych w tym sezonie tajfunów Man-yi sunie na Tokio, towarzyszą mu ogromn...
Bardzo silne wstrząsy 800 km od Nowej Zelandii i na Krecie, magnituda 6.3 i 6.4
Sudan - Znaleziono szczątki człowieka sprzed 3200 lat, który miał nowotwór
Południowa Dakota, USA - Piorun uderzył w samochód łowcy burz podczas nagrywania [Video]
Nadchodzi przełom w medycynie, naukowcy opracowali metodę druku komór i naczyń krwionośnych