Rada wyludnionego Albinen w szwajcarskich Alpach była tak zdesperowana, że przeprowadziła plebiscyt, czy wypłacić premię tym, którzy zdecydują się osiedlić w miasteczku. W głosowaniu na „tak” opowiedziało się 71 proc. A chodzi o pokaźną kwotę. Czteroosobowa rodzina, która zdecyduje się zamieszkać w Albinen, dostanie w sumie 70 tysięcy franków.

W Albinen prawo do głosowania ma 248 mieszkańców. Udział w plebiscycie wzięło 100 z nich. 71 proc. głosujących opowiedziało się za tym, żeby zapłacić 25 tysięcy franków każdemu dorosłemu i po 10 tysięcy dziecku za zamieszkanie w tej malowniczej wiosce w Alpach. Tak więc czteroosobowa rodzina może liczyć na 70 tysięcy franków premii. Pisze o tym szwajcarska gazeta „20 Minuten”.

Celem akcji było – jak można przeczytać na stronie internetowej miasteczka  – zwiększenie populacji Albinen i „przywrócenie w wiosce życia”. Z powodu wyludnienia zamknięto już w niej szkołę i pocztę. W 2018 roku połowa z mieszkańców będzie emerytami.

Kandydaci będę weryfikowani. Jest bowiem kilka obostrzeń. Dorośli muszą być poniżej 45. roku życia, mają zobowiązać się do kupna lub wybudowania domu oraz do spędzenia w wiosce co najmniej 10 lat. Jeśli wyprowadzą się wcześniej, będą musieli zwrócić premię.

Rada Albinien ma nadzieję, że ich oferta zwabi i zachęci do osiedlenia 10 rodzin w kilka lat. Podkreśla, że także cudzoziemcy będą mile widziani.

Zainteresowanie ofertą zadeklarowało już 3 tysiące rodzin, nawet z tak dalekich miejsc na mapie świata jak Argentyna czy Chiny.

 

 

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Islandia - Rój wstrząsów sejsmicznych przy wulkanie Katla
Portugalia - Paraliż po przejściu nawałnic
Zwierzęta morskie tworzą siedliska coraz bliżej biegunów, jest tam coraz cieplejsza woda, prędkość p...
Francja - Orkan Petra pozbawił kilkadziesiąt tysięcy domów prądu, wiatr wieje w porywach do 160 km/h...
Mars - Lawa z dwóch wulkanów sprzed 4.6 miliarda lat rozlana na obszarze 1000 km od krateru
Hiszpania - Nad Teneryfą przeszła potężna ulewa, jedna osoba nie żyje
Charon - Pod zewnętrzną, lodową warstwą księżyca Plutona, mógł się znajdować pradawny podpowierzchni...
USA - Nowe wersje bomby atomowej B61-12 do 2020 roku trafią do niemieckiej jednostki lotniczej w Bue...
Kilometr pod wodą, na dnie Zatoki Meksykańskiej odkryto toksyczne solankowe jezioro "Jacuzzi Ro...