Do wielu argumentów za tym, by wystrzegać się jazdy samochodem nawet po minimalnej dawce alkoholu, przybywa kolejny. Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie odkryli nieznany wcześniej mechanizm, który sprawia, że szczególnie w nocy alkohol zaburza nam wzrok. Jak piszą na łamach czasopisma „Journal of Ophthalmology” alkohol przedostaje się do łez i sprawia, że światła nam się rozmazują.

Zaburzenie widzenia

Nasze oczy są wilgotne, pokryte warstwą tak zwanego filmu łzowego, składającego się głównie z wody i chroniącej ją z zewnątrz warstewki lipidowej. Alkohol przedostaje się do łez, zmienia ich skład, sprawia, że owa zewnętrzna warstwa ulega zaburzeniu, a woda szybciej paruje. To zmienia warunki optyczne, sprawia, że wokół świateł, nocą widzimy poświatę, halo, podobne do tego, które pojawia się wokół Księżyca przed zmianą pogody.

Badania 67 ochotników z Hiszpańskiej Gwardii Cywilnej z Granady potwierdziły, że ten efekt można zaobserwować już dla zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie 25 setnych promila, dozwolonej w wielu krajach Europy. Mimo więc, że formalnie kierowca jest trzeźwy, widzi gorzej, jego wzrok szybciej się męczy. Jeśli poziom alkoholu jest wyższy, jest jeszcze gorzej, łatwiej dać się oślepić, łatwiej nie zauważyć pieszego, czy znaku.

Pierwszy autor pracy José Juan Castro podkreśla, że wyniki tych badań sugerują w przypadku jazdy w nocy szczególną ostrożność, kierowcy muszą sobie zdawać sprawę ze szkodliwego dla wzroku działania nawet najdrobniejszych ilości alkoholu.Źródło: rmf24

Polecane:

W poniedziałek 6 sierpnia o godzinie 7.31 czasu polskiego łazik Curiosity ma wylądować na Marsie
Naukowcy znaleźli 21 zmian w DNA odpowiedzialnych za 97 proc. przypadków wystąpienia nowotworów
Mgławica Głowa Smoka - Obłoki gazu świecą tam dzięki silnemu promieniowaniu młodych gwiazd
UK - Brytyjskie zakłady przerobu paliwa nuklearnego w Sellafield poinformowały w piątek o wykryciu w...
Indie - Tegoroczna fala upałów zabiła 2.3 tysiąca osób, przyszłe lata będą jeszcze cieplejsze
Chabarowsk, Rosja - Niedźwiedź wszedł do centrum handlowego w poszukiwaniu jedzenia, wystraszone zwi...
W krajach gdzie silniej akcentuje się równouprawnienie płci, mężczyźni wolą wybierać partnerki bardz...
W Pakistanie zderzyły się dwa pociągi, zginęło co najmniej 6 osób, rannych ponad 150
Seszele - W tym pięknym i często odwiedzanym przez turystów kraju wyspiarskim, pojawił się pierwszy ...