Zespół astronomów użył teleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) by wyłapać lokalizacje ponad 100 bujnych w formujące się gwiazdy galaktyk we wczesnym wszechświecie. ALMA jest tak potężna że w ciągu kilku godzin przechwyciła tyle obserwacji galaktyk ile przechwyciłyby jej bliźniacze, słabsze odpowiedniki w ciągu ponad dekady.

Badanie odległych galaktyk które były zalążkiem rodzących się gwiazd jest kluczem do zrozumienia jak później te struktury ewoluowały dając początek takim formom również jak nasza galaktyka spiralna-Droga Mleczna. Aby wyłapać takie obrazy naukowcy musieli użyć teleskopów które obserwowały światło w dłuższych zakresach długości fal niż światło widzialne, w tym przypadku skupiono się na długościach rzędu milimetrów (podczerwień). W tym ma pomóc właśnie ALMA.

Najlepsza mapa tych odległych galaktyk została wykonana dzięki ESO (European Southern Observatory) operując  APEX (Atacama Pathfinder Experiment telescope). Badano obszar nieba o wielkości księżyca i wykryto 126 takich galaktyk.

Ta animacja przybliża niektóre z galaktyk. Te wielkie czerwone “bąble” są wcześniejszymi obserwacjami APEX natomiast ostrzejsze struktury to już obserwacje dokonane dzięki ALMA.

Wskazywanie galaktyk wymaga ostrzejszych obserwacji które z kolei wymagają większych teleskopów. Kiedy APEX posiada pojedynczą antenę o średnicy 12 metrów ALMA  posiada takie anteny rozproszone na szerokim dystansie.

Dzięki ALMA udało się “wyostrzyć” uzyskany wcześniej obraz i tym samym pomóc nam w badaniu struktur które istniały we wczesnym Wszechświecie. Należy oczekiwać w najbliższym czasie kolejnych fascynujących odkryć dzięki temu teleskopowi.

 

 

Źródło: http://phys.org
Źródło: SpaceLibrary

Polecane:

Słońce znów "wybucha" - stąd trzęsienia ziemi i uaktywnienie się wulkanów
Naukowcy zmusili bakterię Escherichia coli do produkowania oleju napędowego
Do mleka odtłuszczonego w celu polepszenia smaku producenci dodają wysokokaloryczne słodziki
Wykryto największą usterkę w historii Androida, 950 milionów urządzeń narażonych jest na ataki poprz...
Za pomocą ogromnych anten zobrazowano asteroidę 2015 TB145, która w sobotę minęła Ziemię w odległośc...
USA - Pentagon pokazał bombowiec strategiczny nowej generacji
Polska - Polak potrafi omijać przepisy, na czarnym rynku można już kupić zarejestrowaną kartę SIM z ...
Polska - Dzikie świnie opanowały Świnoujście
Powołano organizację o nazwie METI, która będzie wysyłać powtarzające się sygnały w stronę planet sł...