Amerykańscy śledczy znaleźli dowody potwierdzające wcześniejsze hipotezy dotyczące cyberataku na ukraińską sieć energetyczną – informuje CNN. Kilkugodzinna przerwa w dostawach prądu, jaka nastąpiła w jego wyniku, dotknęła kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców obwodu iwanofrankiwskiego. Amerykanie alarmują, że do podobnego ataku może dojść również w Stanach Zjednoczonych, a krajowa sieć energetyczna nie jest zabezpieczona przed tego typu uderzeniem.

Potwierdzono cyberatak na sieć energetyczną na Ukrainie

Potwierdzono cyberatak na sieć energetyczną na Ukrainie

W grudniu zeszłego roku w obwodzie iwanofrankiwskim na zachodzie Ukrainy doszło do cyberataku na sieć energetyczną. Hakerzy wykorzystali w tym celu złośliwe oprogramowanie BlackEnergy, którego korzenie wyśledzono w Rosji. Kijów o przeprowadzenie ataku oskarżył Moskwę i uznał uderzenie jako przykład działań dywersyjnych prowadzonych w ramach niewypowiedzianej nigdy wojny.

Ślady oprogramowania wykrywano także w komputerach w Stanach Zjednoczonych, dlatego Ukraińcom w badaniu okoliczności ataku na sieć energetyczną pomagają amerykańscy eksperci z departamentu energii, bezpieczeństwa krajowego i funkcjonariusze FBI.

Powołując się na źródło zbliżone do dochodzenia, CNN informuje, że śledczym udało się potwierdzić, iż na Ukrainie doszło do bezprecedensowego cyberataku.

Amerykanie od dawna niepokoją się o swoją sieć energetyczną i podkreślają, że nie jest ona wystarczająco zabezpieczona. Jak podaje CNN, ustalenia śledczych wskazują, że złośliwe oprogramowanie użyte na Ukrainie może poważnie zagrozić również Stanom Zjednoczonym. Oceniono bowiem, że nie są one przygotowana na odparcie tego typu ataków dużo lepiej niż Ukraina.

CNN informuje, że amerykańscy śledczy nie stwierdzili na razie, że za atakiem stoi Kreml.

 

Źródło: CNN, tvn24.pl

Polecane:

Bill Gates rozmawia z Chińczykami o nowym typie reaktora jądrowego
W Arktyce lodu coraz mniej, na Antarktydzie za to przybywa rekordowo
Filipiny - Prawdopodobnie wkrótce nastąpi erupcja bardzo aktywnego wulkanu Mayon, ewakuowano 12 tysi...
USA - Tworzą prawo dla kosmicznych kopalni na planetoidach, na niektórych jest więcej surowców, niż ...
Australia - Burza z piorunami i ulewnym deszczem w Sydney, 30 l/mkw w pół godziny
USA - Trzy potężne pożary w Kalifornii, palą się 54 tysiące hektarów, spłonęło 81 domów
Prawdopodobnie rok 2015 będzie najcieplejszym w historii pomiarów
Duży bolid rozświetlił niebo nad kilkoma krajami Europy pozostawiając po sobie zielone światło [Vide...
Islandia - Rośnie aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanu Katla, mieszkańcy okolic wulkanu oraz służb...