Dziesięciu amerykańskich marynarzy zaginęło, 5 jest rannych po tym, jak nad ranem amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain zderzył się z liberyjskim tankowcem Alnic MC. Jak poinformował rzecznik 7 Floty USA, do kolizji doszło na wodach na wschód od Singapuru, w pobliżu cieśniny Malakka.

10 amerykańskich marynarzy uznaje się za zaginionych, a pięciu zostało rannych. Czterech z nich, z obrażeniami niezagrażającymi życiu, ewakuowano śmigłowcem do szpitala w Singapurze, a piąty nie wymagał opieki medycznej – poinformowała marynarka wojenna USA. Trwa akcja ratunkowo-poszukiwawcza, w której uczestniczą dwa okręty wysłane przez marynarkę wojenną Malezji oraz okręty, śmigłowce i holowniki z Singapuru, a także samoloty marynarki wojennej USA.

VII Flota USA poinformowała, że okręt ma poważnie uszkodzony kadłub. Zalane zostały niektóre pomieszczenia załogi, woda dostała się też do maszynowni i pomieszczeń łącznościowych. Działania podjęte przez załogę zapobiegły zalaniu kolejnych przedziałów okrętu.

Jak dodano, w pobliżu miejsca zdarzenia nie widać rozlanego paliwa, a amerykański okręt na własnych silnikach wpłynął do bazy wojskowej Changi w Singapurze.

Także z tankowca Alnic MC nie wyciekło paliwo. 183-metrowa jednostka pod banderą Liberii transportowała blisko 12 tys. ton oleju opałowego z Tajwanu do Singapuru. Proszący o anonimowość członek załogi tego statku w rozmowie z agencję Reutera poinformował, że jednostka została skierowana na specjalne kotwicowisko w Singapurze, gdzie armatorzy “zbadają sprawę”. Według niego “uszkodzony został zawór” jednego ze zbiorników, ale nie stwierdzono wycieku.

Władze portowe w Singapurze poinformowały, że na pokładzie Alnic nie zgłoszono żadnych rannych. Zniszczony został zbiornik w części dziobowej, ale znajdujący się wysoko ponad linią wody. Nie ma doniesień o zanieczyszczeniu, a ruch statków w Cieśninie Singapurskiej odbywa się bez przeszkód – podkreślono.

Była to już druga kolizja z udziałem okrętu wojennego USA na Pacyfiku w przeciągu ostatnich 2 miesięcy.

W czerwcu siedmiu marynarzy USA zginęło w rezultacie zderzenia niszczyciela USS Fitzgerald z filipińskim kontenerowcem na wodach w pobliżu Japonii. Dowództwo marynarki USA zwolniło z funkcji kapitana niszczyciela i postanowiło ukarać marynarzy odpowiedzialnych za błędy w nawigacji.

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Kambodża - Zidentyfikowano tajemniczą chorobę na którą umierają dzieci, jest to wirus EV-71
"Zielone płuca" Ziemi są mniej wydajne niż sądzono, większość dwutlenku węgla wraca do atm...
USA - Na jednym ze skrzyżowań w Detroit zapadła się ulica, dziura ma 5 metrów głębokości
Wyjątkowe odkrycie na ISS - Rosjanie zebrali próbki materiału z zewnętrznej części okna i znaleźli ż...
Migracja czerwonych krabów na Wyspie Bożego Narodzenia
Rosja - Na Syberii pojawiły się kolejne gigantyczne kratery blisko złóż gazu
Australia - Największe od 50 lat opady śniegu, nawet w słonecznym stanie Queensland spadło 8 cm biał...
Korea Północna - Po wielomiesięcznej suszy wystąpiły ulewne deszcze, powódź zabiła 40 osób, spadło 1...
Australia - Znaleziono artefakty wykonane przez ludzi sprzed 65 tysięcy lat