U wybrzeży Antarktydy zostanie utworzony największy na świecie rezerwat morski. Po wielu latach negocjacji zgodziły się na to w Hobart na australijskiej wyspie Tasmania 24 kraje i Unia Europejska.

antarktyda-na-morzu-rossa-powstanie-najwiekszy-na-swiecie-rezerwat-morski

Historyczne porozumienie stało się możliwe po wycofaniu swego sprzeciwu przez Rosję, która długo blokowała realizację projektu.

Gigantyczny obszar chroniony obejmie 12 proc. Oceanu Antarktycznego i będzie miał 1,55 mln kilometrów kwadratowych. Żyje tam ponad 10 tysięcy gatunków ryb, ssaków i ptaków. Całkowity zakaz połowów ryb będzie obowiązywał na obszarze 1,1 mln km kw.

Antarktyczne wody to jedne z niewielu terenów morskich, których człowiekowi nie udało się zniszczyć. Są one zamieszkiwane przez pingwiny, foki Wedla czy orki. Nowy rezerwat powstał z inicjatywy Nowej Zelandii i USA, a ostatnim krajem, który blokował jego powołanie była Rosja. W końcu udało się przełamać opór Moskwy.

antarktyda-na-morzu-rossa-powstanie-najwiekszy-na-swiecie-rezerwat-morski-2

To kamień milowy na drodze ku ochronie Antarktyki i Oceanu Południowego. Po dekadzie negocjacji udało się w końcu uzgodnić ochronę Morza Rossa – mówi Rod Downie z WWF. Zauważa on jednak, że to dopiero początek. Rezerwat powołano na 35 lat. Chcemy stałego bezterminowego porozumienia, dzięki któremu możliwe stanie się zachowanie dla przyszłych pokoleń orek, pingwinów, fok i tysięcy innych niezwykłych gatunków – stwierdził Downie. To zwycięstwo dla orek, antara polarnego i pingwinów zamieszkujących Morze Rossa oraz dla milionów ludzi, którzy wspierali pomysł utworzenia rezerwatu. Wzywamy społeczność międzynarodową do ustanowienia stałej ochrony również w innych częściach Oceanu Antarktycznego oraz świata – powiedział John Hocevar, biolog morski z Greenpeace.

 

Źródło: PAP, rmf24, KopalniaWiedzy.pl

Polecane:

Część Antarktydy oderwała się po uderzeniu japońskiego tsunami z 11 marca
Portugalia - Lotnisko w Lizbonie poważnie zanieczyszczone paliwem, istnieje groźba skażenia wód
Brytyjskie domy zasilane będą w energię elektryczną prosto z islandzkich wulkanów
USA - NASA pracuje nad napędem WARP manipulującym czasoprzestrzenią i plazmowym napędem korzystający...
Antarktyda - Ewakuowano pasażerów rosyjskiego lodołamacza Akademik Szokalski, statek pozostał
Antarktyda - Naukowcy wyjaśnili, dlaczego wielki ciężar lodowej pokrywy nie zniekształcił szczytów G...
Hawaje, USA - Lawa z wulkanu Kilauea przesuwa się średnio 270 metrów na dobę, wkrótce przepłynie cał...
Fishery Bay, Australia - Surfer został zaatakowany przez rekina, trafił do szpitala w stanie krytycz...
Tajwan - Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.3