Międzynarodowy zespół naukowców, prowadzony przez British Antarctic Survey (BAS), opracował nową mapę pokazującą, jak dużo ciepła z wnętrza Ziemi dociera do podstawy pokrywy lodowej Antarktydy. Mapa została opublikowana w poniedziałek, 13 listopada 2017 r., W czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Zespół opracował najbardziej aktualną, dokładną i wysokorozdzielczą mapę tak zwanego “geotermalnego strumienia ciepła” u podstawy pokrywy lodowej Antarktydy. Z podstawowych informacji, które kształtują i kontrolują przepływ lodu, najgorzej znane jest to ciepło.

Wykorzystywane dane pochodzą z pomiarów magnetycznych gromadzonych głównie przez samoloty lecące nad kontynentem, a wyniki pokazują “gorące punkty” w zachodniej Antarktydzie i na Półwyspie Antarktycznym, najbardziej dynamicznie zmieniających się obszarach pokrywy lodowej Antarktydy.

Mapa w ciepła geotermalnego pod lodem antarktycznym. Źródło: British Antartic Survey

“Ta nowa mapa ciepła uchodzącego z wnętrza Ziemi pomoże nam lepiej zrozumieć warunki u podstawy pokrywy lodowej, poprawiając naszą zdolność do zrozumienia przeszłości i przewidując przyszłe zmiany pokrywy lodowej Antarktyki oraz jej wpływ na globalny poziom morza “, powiedział główny autor, geofizyk dr Yasmina Martos, który ukończył pracę w BAS.

“Niezwykle trudno jest wykonywać bezpośrednie pomiary ciepła z wnętrza Ziemi pod lodami o długości od 3 do 4 km w ekstremalnie zimnych i nieprzyjaznych warunkach, dlatego wykorzystaliśmy dane magnetyczne do określenia ciepła i jesteśmy zadowoleni, że to, co mamy, jest o 30-50% dokładniejsze niż poprzednie badania” – powiedział współautor badań geofizycznych BAS, dr Tom Jordan.

Samolot BAS wyposażony jest w geofizyczne przyrządy. Źródło: British Antartic Survey

Pokrywa lodowa Antarktydy zawiera największe rezerwuary słodkiej wody na naszej planecie (około 70% słodkiej wody na świecie) i obecnie traci lód, co przyczynia się do wzrostu poziomu mórz.

“Jeśli mamy przewidzieć z jakąkolwiek pewnością przyszłą reakcję Antarktydy w ocieplającym się świecie, naukowcy muszą zrozumieć rolę, jaką odgrywa ciepło z Ziemi”, mówi profesor David Vaughan z BAS Science and Glaciologist.

“Wiemy, że przepływ ciepła do lodu jest dość stały, więc pokrywa lodowa dostosowuje się do niego. Strata lodu, którą obserwowaliśmy w ostatnich dekadach, jest w rzeczywistości wynikiem zmian temperatury powietrza i oceanu. Lód reaguje na te ostatnie zmiany pod wpływem wzoru ciepła geotermalnego i dlatego ta nowa mapa jest tak ważna. ”

 

Źródło: https://watchers.news/2017/11/13/new-antarctic-heat-map-reveals-sub-ice-hotspots/

Polecane:

Chiny - Piorun przyczyną zderzenia superszybkich pociągów, 32 ofiary śmiertelne
Śladowe ilości promieniotwórczego Jodu-131 wykryte w 8 krajach Europy, także w Polsce, a źródło nada...
Meksyk - Złodzieje ciężarówki z substancjami radioaktywnymi są w szpitalu z objawami choroby popromi...
Słońce - Wystąpił bardzo silny rozbłysk bezpośredni w klasie X1.2, w czwartek rano zacznie się silna...
USA - Bardzo rzadkie zjawisko wystąpiło drugi raz w ciągu dwóch miesięcy, Wielki Kanion wypełniony p...
USA - Ulewne deszcze o ogromnej skali w Karolinie Północnej i Południowej, miejscami spadło 300 l/mk...
Lead, USA - Wielki wykrywacz neutrin zbudowany zostanie w nieczynnej kopalni złota w Południowej Dak...
Sumatra, Indonezja - Kolejna erupcja wulkanu Sinabung, dym, pył i skały poleciały na 2.5 km do góry
Broadcom chce kupić Qualcomma za rekordowe 130 miliardów dolarów