Na Antarktydzie padł rekord temperatury. Kilka dni temu na stacji Esperanza termometry wskazały +17,5 st. C. Co prawda Światowa Organizacja Meteorologiczna jeszcze nie potwierdziła rekordu, jednak argentyńskie służby meteorologiczne (do których należy stacja pomiarowa) już informują, że tak ciepło tam jeszcze nie było.Antarctica Mysteries Photo Essay

 

17,5 st. C – tak wysoką temperaturę zmierzono 24 marca na argentyńskiej stacji badawczej Esperanza. Znajduje się ona na półwyspie Antarktycznym, niedaleko południowego krańca Ameryki Południowej. Od rozpoczęcia pomiarów, czyli od 1975 roku, średnia temperatura powietrza w okolicy stacji wynosi -5,5 st. C (-10,8 st. C zimą, oraz 0,2 st. C latem).

Antarktyda - Stacji Esperanza i rekord temperatury
Fala ciepła na Antarktydzie

Okazało się, że ostatnie dni na Antarktydzie były wyjątkowo ciepłe i obfitowały w rekordy. Blogerzy pogodowi z wunderground.com  Jeff Masters i Christopher C. Burt podają, że 23 marca na stacji Marambio (która znajduje się niedaleko stacji Esperanza) zanotowano temperaturę 17,4 st. C. Dzień później zmierzono rekord padł na stacji Esperanza. Tam zarejestrowano 17,5 st. C. Specjaliści z WMO (pol. Światowa Organizacja Meteorologiczna) dotychczas nie potwierdzili ostatnich rekordów. Jednak argentyńscy meteorolodzy nie zwlekają i już stwierdzili, że ostatnie dni marca były rekordowo ciepłe.

Poprzedni rekord termiczny na Antarktydzie padł 24 kwietnia 1961, właśnie na stacji Esperanza. Termometry wskazały wówczas 17,1 st. C.

Rok 2015 dopiero się zaczął, a już pięć krajów zanotowało najwyższą w historii temperaturę powietrza. Na liście znajduje się m.in. Ghana z temperaturą 43,0 st. C (12 lutego) oraz Samoa, gdzie 20 stycznia termometry wskazały 36,5 st. C.

 

Znaczące zmiany w klimacie Antarktydy

Półwysep Antarktyczny jest jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi. W latach 1990-2011 średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 0,15 st. C, a na Półwyspie Antarktycznym wzrost ten wyniósł 2,2 st. C.

 

Antarktyda – biegun zimna

Z kolei za najniższą zanotowaną temperaturę uznaje się -89,2 st. C, którą 21 lipca 1983 roku odnotowano na stacji Wostok. Jest to najniższa zmierzona temperatura powietrza na wysokości 2 metrów (z poziomu jakiego robi się pomiary temperatury powietrza) zarówno dla Antarktydy, jak i dla całej Ziemi. Stacja Wostok znajduje się w głębi Antarktydy Wschodniej, 1260 km od najbliższego wybrzeża, na lądolodzie o grubości 3700 m, na wysokości 3488 m n.p.m.

Polecane:

Filipiny - Ulewne deszcze, trzęsienie ziemi i lawina błotna, która zabiła co najmniej 25 osób [Video...
Kostaryka - Seria niezidentyfikowanych dźwięków słyszana w wielu miastach aż po granicę z Panamą
Za tydzień odleci pierwszy prywatny statek kosmiczny w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej IS...
Saturn - Atmosfera na Tytanie kształtowana jest przez pory roku
Curiosity jest już rok na Marsie, przesłał 70 tys. zdjęć, transfer danych wyniósł 190 GB
Naukowcy odkryli nowy mechanizm starzenia się komórek, który prawdopodobnie można odwrócić
W Iranie wykryto pierwsze przypadki wirusa MERS, śmiertelność wynosi 30 proc.
USA - Tornado zniszczyło pole kempingowe, dwie osoby zginęły, 27 rannych spośród 1300 osób
Medan, Indonezja - Wojskowy samolot transportowy uderzył w dach hotelu i eksplodował, zginęło co naj...