Po wielu latach prac badawczych rosyjscy naukowcy dotarli wreszcie do ukrytego cztery kilometry pod lodem jeziora Wostok. Rosjanie uważają, że to wielka szansa dla nauki – w uwięzionym pod lodami Antarktydy od blisko 20 mln lat gigantycznym jeziorze mogą się znajdować nieznane dotychczas formy życia.

– Nasi naukowcy zaprzestali wiercenia na głębokości 3768 metrów osiągając powierzchnię podlodowcowego jeziora – poinformowało źródło, cytowane w poniedziałek przez agencję RIA Nowosti. Agencja nie podała, dlaczego wcześniej przez kilka dni nie można było nawiązać kontaktu z naukowcami.

Jezioro-gigant

Jezioro Wostok jest ukryte 3750 metrów pod powierzchnią lądolodu Antarktydy. Jest też największym i najgłębiej położonym jeziorem ukrytym pod lodami Antarktydy, ma około 15 690 kilometrów kwadratowych. Na podstawie analizy próbek lodu wywierconego tuż znad wody, naukowcy oszacowali, iż ostatni raz światło i powietrze z powierzchni mogło dotrzeć do jeziora około 15-20 milionów lat temu.

Rosyjscy naukowcy mają nadzieję, że w jeziorze Wostok, największym z sieci ukrytych pod lodowcem Antarktydy i zarazem jednym z największych na świecie, mogły zachować się nieznane dotychczas formy życia. Zbadanie jeziora ma też pomóc w zdobyciu wiedzy, jak ewoluowało życie przed epoką lodowcową.

Dzięki geotermalnym źródłom ciepła, woda w jeziorze ma około – 3 st. C. Nie zamarza, ponieważ jest pod zwiększonym ciśnieniem, wywoływanym przez miliony ton lodu, które je przykrywają. Na dodatek woda ma być silnie nasycona tlenem, około 50 razy bardziej niż w zwykłych jeziorach na powierzchni.

Naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii podążyli w ślady kolegów z Rosji i prowadzą własne misje badawcze w poszukiwaniu innych ukrytych pod lodem jezior.

Źródło: rian.ru, tvn24.pl

Polecane:

Oprócz martwych ptaków, są też martwe ryby w USA
Super wulkan w Niemczech - Dziś pojawił się silny wstrząs o magnitudzie 3.6
Jiangxi, Chiny - Potężne gradobicie, 3 osoby zginęły, kilkadziesiąt rannych, co najmniej 900 uszkodz...
Włochy - W Wenecji zostanie wybudowany system tam przeciwpowodziowych za 6.7 mld dolarów, miasto zal...
Rozbił się załogowy suborbitalny statek kosmiczny SpaceShipTwo należący do firmy Virgin Galactic, wy...
Insektycydy często stosowane w rolnictwie oraz środkach przeciwko pchłom i komarom mogą opóźniać roz...
Podsumowanie pracy lądownika Phila, który znajduje się na komecie 67P/Churiumov–Gerasimenko
LosyZiemi - Czekają nas silne burze geomagnetyczne - Prognoza aktywności Słońca i wystąpienia dziur ...
Holandia - Rybacy na Morzu Północnym złowili morświna z dwiema głowami