Podawanie antybiotyków dzieciom do drugiego roku życia może przynieść przykre konsekwencje – twierdzą holenderscy badacze. Ich zdaniem sprzyja to pojawianiu się alergii i kataru siennego w późniejszym wieku.

antybiotyk-podawany-dziecku

Leczenie antybiotykiem małych dzieci może wywołać alergię w ich późniejszym życiu – do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w holenderskim Utrechcie. Wyniki prowadzonych przez siebie przez lata analiz ogłosili 6 września, podczas kongresu w Londynie. Programowi badań przewodniczył doktor Fariba Ahmadizar.

– Wczesne podawania antybiotyków dzieciom, zwłaszcza do 2 roku życia, zwiększa ryzyko pojawienia się w późniejszym wieku takich dolegliwości jak katar sienny i alergie – stwierdził Ahmadizar.

Eksperci twierdzą, że zwiększone ryzyko alergii po stosowaniu antybiotyków w młodym wieku, jest związane z immunologicznym działaniem leków oraz z uszkodzeniem mikroorganizmów w jelitach. Zjawisko to pojawia się zwłaszcza w krajach rozwiniętych, gdzie antybiotyki są powszechnie stosowane.

Złe na dłuższą metę

Naukowcy przeanalizowali wyniki 22 badań, przeprowadzanych w latach 1966-2015. Ryzyko wystąpienia alergii po stosowaniu antybiotyków w młodym wieku wzrosło z 15 do 41 procent, a ryzyko kataru siennego z 14 do 56 procent.

Badacze sugerują, żeby szczepić dzieci przed groźnymi chorobami, by uniknąć później koniecznego leczenia antybiotykami. Adam Finn, profesor pediatrii na Uniwersytecie w Bristolu stwierdził, że to lekarze powinni zrównoważyć ryzyko i korzyści, ponieważ antybiotyki pozostają wciąż istotną bronią w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, ratując miliony istnień ludzkich.

 

Źródło: sciencedaily.com, BBC, tvnmeteo

Polecane: