Na odludnym kawałku pustyni w Arabii Saudyjskiej analitycy z grupy Jane’s odkryli dotychczas utrzymywaną w tajemnicy bazę rakietową. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że saudyjskie pociski dalekiego zasięgu mają dwa główne cele: Iran i Izrael.

Tajemnicza baza znajduje się około 200 kilometrów na południowy zachód od stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, w pobliżu małej miejscowości Al Watah. W okolicy rozciąga się pustynia i jałowe wzgórza.

Analitycy z firmy Jane’s natrafili na nią podczas przygotowania materiału na temat potencjału militarnego Arabii Saudyjskiej. W ich ocenie zbudowano ją najpóźniej pięć lat temu.

Potencjalni wrogowie na muszce

Baza znajduje się u podnóża serii skalistych wzgórz. Niedaleko umiejscowiono prowizoryczny pas startowy z szutrową nawierzchnią. Na terenie samej bazy znajduje się skupisko budynków administracyjnych i mieszkalnych, oraz trzy kluczowe obiekty: dwie wyrzutnie i prawdopodobnie duży bunkier. Na zdjęciach satelitarnych widać jedynie wrota do niego w zboczu wzgórza.

Zainteresowanie analityków wzbudziły dziwne oznaczenia na wyrzutniach, które w praktyce są dwoma okrągłymi betonowymi placami, na których mogą być ustawiane mobilne wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu. Na obu wymalowano dwie duże ciemne linie, wskazujące w kierunku Iranu i Izraela. Analitycy z Jane’s są zdania, że mają one za zadanie pomóc obsłudze mobilnych wyrzutni odpowiednio ustawić pojazdy w kierunku celu.

Pokazuje to jakie jest myślenie władców saudyjskiej monarchii w wymiarze strategicznym. Najważniejszym potencjalnym wrogiem jest Iran, co jest zrozumiałe, bo Arabia Saudyjska jest z tym krajem w wrogich stosunkach. Natomiast cel w postaci Izraela jest mniej oczywisty. Rijad i Tel Awiw formalnie nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, ale w praktyce oba są sojusznikami USA i wrogami Iranu, więc utrzymują dobre skryte relacje.

Faktycznie Izrael jest jednak potencjalnie najsilniejszym militarnie przeciwnikiem Arabii Saudyjskiej w regionie. Na dodatek Rijad jest „zobowiązany” do wrogości wobec Tel Awiwu jako kraj arabski.

[wp_geo_map]

Potencjał do rozwoju

Strategiczne siły rakietowe Arabii Saudyjskiej są otoczone ścisłą tajemnicą, ale wiadomo, że na ich uzbrojeniu najprawdopodobniej znajduje się do kilkudziesięciu dość wiekowych chińskich rakiet DF-3A. Są to rakiety balistyczne średniego zasięgu, mogące dostarczyć ważący do dwóch ton ładunek na odległość około 2,5 tysiąca kilometrów. W Chinach były uzbrojone w głowice termojądrowe, ale Arabia Saudyjska broni jądrowej nie posiada.

Rakiety DF-3A są stare, projektowano je na przełomie lat 60 i 70-tych. Chińczycy wycofali je już ze służby. Nie mają zaawansowanych systemów nawigacyjnych i to z tego powodu wyrzutnie mają być ustawiane w kierunku celu, aby rakiety mogły się na niego naprowadzić.

Jednak jeśli baza została zbudowana w ostatnich latach, to raczej nie z myślą o nieco zabytkowych DF-3A. Arabia Saudyjska ma bardzo dobre relacje z Pakistanem i Chinami, więc może zakupiła lub planuje zakupić od nich potajemnie nowsze rakiety.

Źródło: telegraph.co.uk, tvn24.pl

Polecane:

Celebes, Indonezja - Wulkan Lokon szykuje się do wybuchu, ewakuacja ludności
USA - Rzadkie zjawisko, trąba powietrzna na wysokości 3.5 tys. m n.p.m. [Video]
Bangladesz - Wirus ptasiej grypy H5N1 na dużej farmie, zabito 150 tys. kurcząt
Mars - W kwietniu Curiosity zamilknie, Słońce uniemożliwi komunikację zasłaniając czerwoną planetę
Japonia - Kulisy pracy w zniszczonej elektrowni atomowej w Fukushimie
Agencje kosmiczne na całym świecie poszukują skutecznego sposobu walki z asteroidami zagrażającymi Z...
Bakterie mogą produkować w ludzkim organizmie niebezpieczny związek TMAO, który powoduje rozwój miaż...
Firma TSMC przygotowuje się do procesu technologicznego 7 nanometrów, dzięki temu procesory będą jes...
Bitcoin osiągnął niewiarygodnie wysoki kurs 2999.97 dolarów, czyli 11200 zł za 1 bitcoina