Mewy z południa Argentyny mają pewność, że nigdy nie będą głodne. Kiedy z przybrzeżnych wód wynurzają się wieloryby, obsiadają je i dotkliwie ranią dziobami i szponami, wyrywając mięso i tłuszcz z ciał żywych waleni. Problem rozrósł się do tak wielkich rozmiarów, że lokalne władze zdecydowały się na strzelanie do krwiożerczych ptaków.

Zachowanie mew po raz pierwszy zaobserwowano w argentyńskiej prowincji Chubut 10 lat temu. Ptaki obsiadały wieloryby wynurzające się dla zaczerpnięcia powietrza, po czym dziobały ich grzbiety tak mocno, że tworzyły się otwarte rany. Dla mew była to doskonała okazja do posilenia się mięsem i tłuszczem. Każde kolejne wynurzenie się zwierzęcia na powierzchnię oznaczało dla nich następny łatwy posiłek – wystarczyło tylko rozdrapać jeszcze świeże rany. Wyliczono, że co czwarte pojawienie się wieloryba przy powierzchni kończy się bolesnym atakiem. 

To, co dzieje się z wielorybami zagraża nie tylko samym zwierzętom, lecz także może znacząco pomniejszyć wpływy z turystyki – jedną z głównych atrakcji Chubut jest podglądanie wielorybów. Dlatego też lokalne władze zdecydowały się na odstrzał mew.

Za dużo śmieci

Jednak ekolodzy z Argentyny podkreślają, że nie jest to dobre rozwiązanie. Ich zdaniem, powodem, dla którego Chubut zaczęły oblegać mewy jest fakt, że w prowincji źle gospodaruje się odpadami, przede wszystkim resztkami ryb wyrzucanymi przez rybaków z powrotem do morza. Takie praktyki sprawiły, że populacja tych ptaków z roku na rok rosła.

Jedynym rozwiązaniem jest według obrońców środowiska segregowanie śmieci. Przedstawiciele rządu uważają jednak, że działania powinny być radykalne i natychmiastowe – wody Atlantyku do października będą pełne waleni, które przybywały tu od lipca, żeby dać życie swoim młodym.

Źródło: washingtonpost.com, tm

Podobne informacje:

Czekają nas kolejne mocniejsze rozbłyski na słońcu
Eksplozja umierającej gwiazdy widoczna z Ziemi
Kolumbia - Wzrasta aktywność sejsmiczna przy wulkanie Cerro Machin
Nowa Zelandia - Ognista kula widziana w największych miastach [Video]
Turcja - Potężny sztorm na Morzu Czarnym, zatonął frachtowiec w pobliżu Stambułu [Video]
Na Atlantyku 1 czerwca 2013 roku rozpoczyna się sezon huraganów, podczas którego mają utworzyć się a...
Brak logiki w zachowaniu neuronów okazał się bardzo logiczny, naukowcy coraz lepiej rozumieją działa...
Najzimniejsze miejsce w kosmosie, Mgławica Bumerang ma minus 272 st.C., czyli tylko około jednego st...
Wenezuela - W kolejnym kraju demonstracje antyrządowe
Dziś jest światowy dzień liczby Pi
Korupcja w sporcie sprzed prawie dwóch tysięcy lat
W Australii żyje się najlepiej
Afganistan - Przez powódź zniszczonych zostało 850 domów, ponad 1000 uszkodzonych, zginęło co najmni...
Teoretycznie wiadomo jaka pogoda występuje na planetach poza naszym Układem Słonecznym
LG wprowadza telewizory OLED 55 i 65 cali w rozdzielczości 4k