Nowy polski teleskop wybudowano w Argentynie. Dołączył do zespołu trzech wcześniejszych teleskopów automatycznych, pracujących w RPA i Australii – poinformował prof. Maciej Konacki, kierownik projektu Solaris, którego celem jest poszukiwanie odległych planet.

Projekt o nazwie Solaris jest prowadzony przez astronomów z toruńskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN od 2010 roku. W jego ramach powstaje globalna sieć automatycznych teleskopów, które będą służyły do poszukiwania planet pozasłonecznych.

 

W szczególności naukowcy chcą znaleźć planety w układach podwójnych gwiazd (planeta w takim układzie ma na swoim niebie nie jedno, a dwa „słońca”).

Trzeci polski teleskop

Wraz z najnowszym instrumentem sieć posiada cztery teleskopy z półmetrowymi zwierciadłami. Dwa z nich pracują w obserwatorium w Sutherland w RPA, jeden w obserwatorium Siding Spring w Australii, a najnowszy umiejscowiono w Argentynie, niedaleko miejscowości Barreal, na podgórzu Sierra del Tontal.

– Inaugurację naszej sieci planujemy na jesień tego roku. Wcześniej musimy przeprowadzić rozruch nowego teleskopu i zintegrować jego pracę z pozostałymi instrumentami – tłumaczy prof. dr hab. Maciej Konacki z toruńskiego CAMK PAN.

Teleskop Solaris-4 stanął na wysokości 2600 metrów nad poziomem morza. Jak mówią uczestnicy projektu, rok temu na szczycie był tylko gruz i fragment skały. Do zbudowania obserwatorium trzeba było zapewnić dostęp do sieci elektrycznej i internetu, z odległego o 7 km instytutu astronomicznego. 

W Argentynie obserwować najlepiej

Argentyna należy do najlepszych miejsc do prowadzenia obserwacji astronomicznych na świecie, podobnie jak sąsiadujące z nią Chile, na terenie którego jest wiele dużych i małych teleskopów. Do tej pory na terytorium Argentyny nie było polskiego teleskopu astronomicznego.

Projekt Solaris jest finansowany z kilku źródeł: przez European Research Council, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Klęska głodu w Somalii - W ciągu trzech miesięcy zmarło 29 tysięcy dzieci
Rozpoczął się Chiński Rok Smoka, święto to obchodzi prawie 1.5 mld ludzi
Arktyka - Gazprom rozpoczął wydobycie ropy na Morzu Barentsa, może to być ogromne zagrożenie dla śro...
Mountain View, USA - Google wydzierżawiło od NASA całe lotnisko Moffett Federal Airfield na 60 lat
USA - Obiecująco wyglądają wyniki badań preparatu na raka piersi, naukowcy zajęli się białkiem mamma...
Rosja - W Moskwie wystąpiła największa śnieżyca tej zimy, spadło pół metra śniegu
Rosja przymierza się do testowania nowej, międzykontynentalnej broni jądrowej RS-28 Sarmata
Rosyjscy fizycy opracowali tani i niezawodny skalpel laserowy oparty na bazie ceramiki, urządzenie m...
LosyZiemi - Silna burza geomagnetyczna wystąpi 2 września 2016 roku