Naukowcy wiedzieli, że pod arktycznym lodem spoczywają spore ilości metanu, które mogą być uwalniane wraz z postępującym ociepleniem klimatu. Jednak ostatnie odkrycie dowodzi, że metanu jest znacznie więcej niż wcześniej sądzono. Jakie mogą być tego skutki?

W arktycznym lodzie uwięzione są gigantyczne ilości metanu, gazu uważanego za cieplarniany, czyli powodujący ocieplanie się klimatu.

Metan jest 20 razy bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Naukowcy liczyli się z tym, że wraz z podnoszeniem się średniej temperatury na dalekiej północy i topnieniem wiecznego lodu, metan będzie systematycznie uwalniany do atmosfery.

Jednak ostatnie odkrycie ich zaszokowało, bowiem okazało się, że metanu jest znacznie więcej niż wcześniej sądzono.

Badacze z Rosyjskiej Akademii Nauk dokładnie studiując obszar rozciągający się od wschodniej Syberii po głębię Arktyki, odkryli około 100 pióropuszy pęcherzyków metanu pod powierzchnią lodu pokrywającego Ocean Arktyczny.

Większość z nich miała średnicę około tysiąca metrów, a niektóre nawet kilku kilometrów. Jeśli już na niewielkim obszarze, przeszło 10 razy mniejszym od powierzchni Polski, odkryto tak duże pokłady metanu, to oznaczać może, że w skali całej Arktyki jakich pióropuszy o średnicy tysięcy metrów mogą być całe tysiące.

Jeśli zostaną one uwolnione do atmosfery, to możemy mieć do czynienia z gwałtownym przyspieszeniem postępowania zmian klimatycznych. Badania przeprowadzono w 115 punktach stacjonarnych.

Tam, gdzie miała miejsce emisja metanu, jej stężenie przekraczało normę ponad 100 razy. Rosyjscy naukowcy nazwali to fantastycznym i jednocześnie przerażającym zjawiskiem.

 

Źródło: dailymail.co.uk, twojapogoda.pl

Polecane:

Kalifornia, USA - W każdej chwili może wystąpić potężne trzęsienie ziemi
Indie - Powódź zabiła 26 osób, 193 tysiące ewakuowano, dotkniętych kataklizmem jest 2.1 mln osób
Australia - Mają zamiar sprzedawać uran Indiom
Kalifornia, USA - Po trzech latach suszy zaczęło mocno padać, lokalnie spadło 100 l/mkw i wywołało l...
Indie - Pojawiła się nowa odmiana wirusa świńskiej grypy A/H1N1, 841 osób już zmarło, prawie 12 tysi...
Mekka, Arabia Saudyjska - Podczas silnej burzy wywrócił się duży dźwig na Wielki Meczet, zginęło co ...
Delhi, Indie - Z powodu protestów ponad 10 milionów osób w stolicy bez wody, w zamieszkach zginęło 1...
Niemcy - Psychicznie chory Syryjczyk zdetonował ładunek wybuchowy w Ansbach, 12 osób rannych, imigra...
Wokół gwiazdy Proximy Centauri może krążyć jeszcze jedna planeta