Nie dość, że w 2012 r. poziom lodu arktycznego był rekordowo niski, to jeszcze okazuje się, że nawet w miesiącach, kiedy jest chłodno i pokrywa lodowa powinna przyrastać, proces nie następuje dostatecznie szybko. W związku z tym Arktyka kurczy się, donosi Europejska Agencja Kosmiczna, dysponująca najnowszymi danymi z tamtej części świata.

16 września 2012 r. zapisał się jako dzień, w którym poziom lodu na Arktyce był najniższy w historii. Europejska Agencja Kosmiczna odkryła jeszcze jeden fakt – pokrywa lodowa jesienią, czyli w porze, w której temperatura spada na tyle, by lód mógł już przyrastać – wcale szybko nie rośnie.

 

Tę rewelację odkryto dzięki misji sately CryoSat, który od 2010 r. bada grubość pokrywy lodowej na Arktyce. Satelita wykazał, że w 2012 r. pokrywa jesienią była drastycznie niska.

4.300 km sześciennych lodu mniej

Najwięcej lodu brakowała na północy Grenlandii i archipelagu wysp kanadyjskich. Natomiast najmniejszy ubytek zaobserwowano na wschód od Svalbardu.

– Nie wiemy, czy jest to długoterminowy trend, bo CryoSatbada Arktykę dopiero od dwóch lat, ale dane są niepokojące – wyjaśnia dr Katharine Giles, która bada Arktykę na uniwersytecie w Londynie.

O skali zjawiska najlepiej mówią dane porównawcze. Jesienią (październik-listopad) w latach 2003-2008 średnia ilość arktycznego lodu wynosiła 11.900 kilometrów sześciennych. Natomiast w latach 2010-2012 to tylko 7.6000 km sześciennych. Jest to więc spadek o 4.300 km sześciennych, wykazują dane z CyroSat.

Źródło: bbc.co.uk, tm

Polecane:

Szwajcaria - Skalna lawina wielkości wioski, oderwało się nawet 4 miliony metrów sześciennych granit...
Włochy - Czerwiec w Rzymie najcieplejszy od 1782 roku, ogłoszono najwyższy stopień alarmu upałowego,...
Fuleryt wydłużył dwukrotnie życie szczurom, naukowcy sprawdzą, czy ludziom także wydłuży
Asteroida 1998 KN3 może kiedyś być dla nas groźna
Antarktyda - Awaria prądu i ogrzewania na brytyjskiej stacji badawczej Halley przy kilkudziesięciost...
White Pine, USA - 11-latek zastrzelił ośmioletnią sąsiadkę, ponieważ nie chciała pokazać jemu szczen...
Australia zastanawia się nad legalizacją upraw marihuany w celach leczniczych
Pukhrayan, Indie - Wykoleiło się 14 wagonów pociągu ekspresowego, co najmniej 142 osoby zginęły, pon...
Niesamowita gra na fortepianie pięcioletniego chłopca [Video]