Do 2017 roku zostanie sformowane nowe dowództwo Północ – poinformował gen. Oleg Saliukow. W jego skład wejdą dwie arktyczne brygady. To tylko jeden z wielu elementów rozbudowy militarnego potencjału Rosji na Dalekiej Północy.

Rosja rozbudowuje swój militarny potencjał w Arktyce

Rosja rozbudowuje swój militarny potencjał w Arktyce

– W celu obrony narodowych interesów w Arktyce powstaje zgrupowanie złożone z różnych rodzajów wojsk (sił). Obecnie kończy się formowanie samodzielnej brygady zmotoryzowanej (arktycznej) w obwodzie murmańskim. Druga brygada arktyczna będzie sformowana w 2016 roku w Jamało-Nienieckim Okręgu Autonomicznym – powiedział generał-pułkownik Oleg Saliukow.

Dowódca Wojsk Lądowych FR dodał, że arktyczne zgrupowania będą patrolować strefę przybrzeżną, ochraniać obiekty wzdłuż brzegów mórz północnych i Oceanu Arktycznego, zabezpieczać rejsy statków na Północnym Szlaku Morskim.

 

Marsz na Północ

Rosja chce umocnić swoje pozycje w Arktyce na wszystkich frontach: i wojskowo-politycznym, i finansowo-ekonomicznym. W kwietniu Władimir Putin polecił utworzyć jeden system bazowania okrętów nawodnych i okrętów podwodnych nowej generacji, umocnić granicę i utworzyć nowy państwowy organ dla realizacji polityki Rosji w Arktyce.

Do końca 2014 roku Rosja planuje rozbudowę wojennego zgrupowania w strefie arktycznej. Na wyspie Kotielnyj zostanie rozmieszczona 99. Grupa Taktyczna, a 80. Samodzielna Brygada Zmotoryzowana – we wsi Alakurtti w obwodzie murmańskim. Oprócz tego, na wyspach Ziemi Aleksandra I (archipelag Franciszka Józefa), Nowej Ziemi oraz Wrangela zostaną rozmieszczone posterunki radiolokacyjne i punkty naprowadzania lotnictwa. Planuje się też wzmocnienie w Arktyce wojsk pogranicznych FSB. Do października 2015 powinny się też zakończyć prace nad odbudową infrastruktury obrony przeciwlotniczej.

Polecane:

USA - Najgorsza powódź od 80 lat, rośnie liczba ofiar
Grenlandia - Rekord ciepła w maju, 24.8 st.C
Słowacja - Najcieplejszy lipiec od 1871 roku, rekordy temperatur w całej Europie Środkowej
CERN - Naukowcy mierzyli rozpad mezonu Bs na dwie cząsteczki, zdarza się to trzy razy na miliard i p...
Końcem listopada 2013 roku zobaczymy na niebie bardzo jasną kometę, C/2012 S1 (ISON) będzie tak jasn...
Szminki i błyszczyki zawierają szkodliwe związki chemiczne, prowadzące do poważnych chorób nowotworo...
Antarktyda - Problemy polskiego jachtu Polonus z powodu nagłego szkwału u brzegu wyspy Króla Jerzego
Europa - Do użytku przekazano najdłuższy i najgłębszy tunel kolejowy na świecie, tunel Świętego Gota...
Zarejestrowano emisję światła z pojedynczych nanowstążek grafenu, za pomocą napięcia uzyskuje się ko...