NASA opublikowała zdjęcie asteroidy 1998 KN3, które potencjalnie może w przyszłości stanowić zagrożenie dla Ziemi. Obiekt, widoczny na tle gęstego obłoku gazu i pyłu w rejonie mgławicy Oriona sfotografowała sonda WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), która od grudnia 2009 roku do lutego 2011 roku zajmowała się obserwacją nieba w podczerwieni.

Asteroida 1998 KN3, widoczna jako żółto-zielony punkt w lewym górnym rogu zdjęcia /NASA/JPL-Caltech /

 

Asteroidy, takie jak 1998 KN3, podgrzewają się w promieniowaniu słonecznym do temperatury porównywalnej z pokojową. To dlatego widać je wyraźnie w zakresie promieniowania podczerwonego, obserwowanego przez teleskop kosmiczny WISE. Badania tego obrazu i porównanie go z obserwacjami w świetle widzialnym pokazują, że obiekt ma średnicę około 1100 metrów i jest dość ciemny, odbija zaledwie około 7 procent padającego nań promieniowania widzialnego.

Na opublikowanym zdjęciu kolor niebieski przypisano promieniowaniu o krótszej długości fali, czerwony, temu o dłuższej fali. Kolor czerwony mają więc najzimniejsze obłoki gazu i pyłu, niebieski, najgorętsze gwiazdy o temperaturze tysięcy stopni. Żółto-zielona barwa asteroidy oznacza jej prawdopodobną pokojową temperaturę. 1998 KN3 jest znacznie chłodniejsza od odległych gwiazd, ale cieplejsza od międzygwiezdnego pyłu.

Teleskop kosmiczny WISE pozostaje od lutego 2011 roku w stanie uśpienia. NASA we wrześniu uruchomi go ponownie, by kontynuować projekt NEOWISE, poświęcony odkrywaniu obiektów, które mogą w swej wędrówce wokół Słońca znaleźć się bliżej, niż 45 milionów kilometrów od Ziemi. Wśród nich poszukuje się takich, jak 1998 KN3, które w przyszłości mogłyby zderzyć się z Ziemią i ze względu na swe rozmiary, doprowadzić do poważnej katastrofy.

 

Źródło: rmf24, NASA

Polecane:

Silne deszcze we Włoszech [Video]
Gra komputerowa pomogła rozwikłać skomplikowaną strukturę enzymu istotnego w HIV i AIDS
NASA - Rok 2011 znalazł się w dziesiątce najcieplejszych od ponad 120 lat, tylko 0,12 st. mniej od r...
USA - Wymyślono nowy test na raka trzustki, jest 160 razy szybszy, 36 tysięcy razy tańszy i 400 raz...
Kostaryka - Zamykają ogrody zoologiczne, a zwierzęta wypuszczają na wolność "nie chcemy zwierzą...
USA - Stan Waszyngton rozpoczyna legalną sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych
Opracowano elastyczny, nanocząsteczkowy ekran, który pod wpływem napięcia elektrycznego może dowolni...
Rakieta Falcon 9 eksplodowała 140 sekund po starcie na wysokości 45 km [Video]
Kamczatka, Rosja - Ogromna śnieżyca, w jeden dzień napadało tyle śniegu, co zazwyczaj w 1.5 miesiąca