Niebawem w pobliżu naszej planety znajdzie się stosunkowo duża asteroida. Obiekt od ponad 400 lat nie był tak blisko Ziemi.

Już niedługo – 19 kwietnia – w stosunkowo niedużej odległości od Ziemi przeleci asteroida 2014 JO25. Między naszą planetą a obiektem będzie niespełna 1,8 miliona kilometrów, co jest równe 4,6 razy takiego dystansu, jak pomiędzy Księżycem a Ziemią.

Z powodu niewielkiej odległości asteroida została zaklasyfikowana jako “potencjalnie niebezpieczna”, jednak naukowcy z NASA zaznaczają, że nie stanowi dla nas zagrożenia i nie ma możliwości, żeby doszło do zderzenia.

Obiekt ma długość 650 metrów, jednak obecnie poza jego rozmiarami i trajektorią lotu nie wiadomo o nim zbyt wiele. Najprawdopodobniej jednak zmieni się to po zbliżeniu się asteroidy do Ziemi. Astronomowie na całym świecie chcą go obserwować 19 kwietnia, by dowiedzieć się o nim jak najwięcej.

Spotkania z asteroidami

Podobnego rodzaju ciała niebieskie dość często przelatują w pobliżu Ziemi, jednak bardzo rzadko zdarza się, że mijają ją w tak niewielkiej odległości. Obiekt tych rozmiarów lub większy zbliży się do Ziemi tak bardzo po raz pierwszy od 2004 roku, kiedy obok naszej planety przeleciała planetoida Toutatis, mająca prawie 5 km. Następna asteroida podobnych rozmiarów (nazwana 1999 AN10) znajdzie się w pobliżu Ziemi dopiero za 10 lat, w 2027 roku.

2014 JO25 zbliży się do Ziemi tak bardzo po raz pierwszy od ponad 400 lat. Następnym razem znajdzie się niedaleko naszej planety za co najmniej 500 lat.

Odkryta w 2014 roku

Asteroida 2014 JO25 została odkryta w 2014 roku przez astronomów z amerykańskiego programu badawczego Catalina Sky Survey, w ramach którego poszukiwane są komety i planetoidy bliskie Ziemi, stanowiące dla niej zagrożenie. Ośrodek znajduje się niedaleko Tucson w Arizonie.

Powierzchnia obiektu jest dwa razy jaśniejsza od Księżyca, co umożliwi obserwowanie go przez zwykłe teleskopy. Szansę zauważenia asteroidy na niebie będziemy mieć przez dwie noce od 19 kwietnia.

 

Źródło: NASA, nypost.com, tvnmeteo

Polecane:

Jeszcze gorąca informacja: Wulkan Kilauea na Hawajach otrzymał pomarańczowy alert [WebCam]
Kolejne silne trzęsienie ziemi 7 km od jednej z wysp Salomona, magnituda 7.1
Europa musi wyposażyć się w specjalną sieć obserwacyjną, zdolną do wykrywania małych asteroid zagraż...
Polska - W weekend cofniemy zegarki o godzinę, będziemy mieli czas zimowy
UNICEF - Ponad 700 mln żyjących kobiet zostało zmuszonych do małżeństwa, 125 mln poddano obrzezaniu
Kerala, Indie - Ślub bliźniaków z bliźniaczkami udzielany przez bliźniaków
Londyn, UK - W "fabryce" na miarę XXI wieku, powstała linia produkcyjna, która ma zrewoluc...
Słońce - Bardzo aktywna plama na wschodzie wygenerowała rozbłysk i duży wyrzut plazmy, 18-19 styczni...
Chevrolet ZH2 napędzany jest wodorem poprzez ogniwa paliwowe, spala 6 kg paliwa na 480 km