Sporych rozmiarów asteroida przeleci w niedzielę w pobliżu Ziemi. Jednak ci, których takie kosmiczne zbliżenia mocno niepokoją, tym razem nie mają się czym martwić. W kategoriach kosmicznych dystans jest żaden, ale dla Ziemi i tak oznacza duży margines bezpieczeństwa. NEA 2002 AM31 minie naszą planetę w odległości 14 razy większej niż dystans dzielący Ziemię od Księżyca. Przelot będzie filmowany przez NASA.

Asteroida NEA 2002 AM31 została zakwalifikowana do kategorii obiektów okołoziemskich (stąd oznaczenie „NEA” – „near-Earth asteroid”). Astronomowie szacują, że jej szerokość wynosi od 610 do 1372 m i porównują to z rozmiarami miejskiego kwartału. W niedzielę przejdzie w pobliżu Ziemi. Jej przelot będą śledzić kamery na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej.Naukowcy uspokajają jednak, że nie powinniśmy się obawiać żadnej katastrofy. Odległość, w jakiej asteroida minie nasza planetę, jest 14 razy większa niż dystans, jaki dzieli Ziemię od Księżyca. Na dodatek to tylko jedno z kilku tysięcy podobnych ciał przelatujących co roku w okolicach Ziemi.

Kosmiczne kolizje motorem rozwoju

Jak powiedział w rozmowie z „Daily Mail” astronom Bob Berman, takie zbliżenia obiektów kosmicznych do naszej planety przyciągaja uwagę, bo są ważną częścią historii kosmosu.

– W ostatnich dziesięcioleciach społeczność astronomiczna zmieniła swoje podejście do nich. Nie myślimy teraz w taki sposób, jakbyśmy żyli na „Wyspie Ziemi” niezwiązanej z innymi ciałami niebieskimi. Teraz czujemy, że zderzenia z kometami i planetoidami wpływały na ewolucję naszej biosfery. Może nawet doprowadziły do tego, że znalazły się w niej aminokwasy, które dały początek życiu – mów naukowiec.

– Innymi słowy, są to ważne obiekty. Nie mówiąc o tym, że zawsze pozostaje ta ekscytująca odrobina poczucia niebezpieczeństwa – podsumował Berman.

 

Źródło: Daily Mail, NASA, tm

Polecane:

Olbrzymie lodowe wiry u wybrzeży Kamczatki
Prawdopodobnie zielony kolor nieba podczas burzy zwiastuje nadejście tornada
Odkryto cmentarzysko komet, które nie wykazywały żadnej aktywności przez miliony lat, może się to je...
USA - W pobliżu Goodland w stanie Kansas powstał ogromny lej krasowy o średnicy 60 metrów i głębokoś...
Najnowsze badania dowodzą, że Tytan jest starszy Saturna, formował się wraz z początkiem tworzenia U...
W konstelacji Wielkiego Psa w odległości 130 milionów lat świetlnych trwa zderzenie dwóch potężnych ...
Chińczycy zwiększają swoją aktywność na Antarktydzie i nikt nie wie co oni tam dokładnie robią
Sonda Cassini podejmie próbę zbadania gejzerów lodowych Enceladusa, księżyca Saturna
Egipt - Znaleziono fragmenty dwóch posągów starożytnych faraonów