Asteroida wielkości małej ciężarówki minęła w sobotę Ziemię w odległości czterokrotnie mniejszej niż dystans dzielący naszą planetę od Księżyca. NASA wykryła nadlatujący obiekt dopiero na dzień przed jego pojawieniem się w pobliżu Ziemi.

 

NASA w oświadczeniu podała, że obiekt 2013 LR6 został namierzony na dzień przed tym, jak minął Ziemię. Najbliżej planety, czyli w odległości 105 tys. km, znalazł się w sobotę o godz. 05.42 polskiego czasu. W tym czasie przelatywał nad Oceanem Południowym, w okolicy australijskiej Tasmanii.

Mała ciężarówka

Jak pisze Reuters, asteroida miała około 10 metrów średnicy. Dla porównania, ostatnia asteroida, jaką zaobserwowano w pobliżu naszej planety, miała średnicę 2,7 km i minęła Ziemię w odległości 5,8 mln km.

– Teoretycznie kolizja pomiędzy asteroidą a planetą jest możliwa – wyjaśnił astronauta Gianluca Masi z projektu „Wirtualny Teleskop”. Z kolei NASA twierdzi, że zidentyfikowała ok. 95 proc. bliskich Ziemi dużych asteroid, czyli tych, których średnica przekracza 1 km.

Jak pisze Reuters, lot kosmicznych obiektów monitoruje Amerykańska Agencja Kosmiczna i inne organizacje, także te prywatne. Z około 9700 planetoid, które krążą w pobliżu Ziemi, uważa się, że 5200 należy do grupy Apollo. Oprócz nich astronomowie wyróżniają jeszcze grupę planetoid Aten czy Amora, które swoją nazwę przyjmują w zależności od typu orbity. 

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

Kolumbia - Władze kraju przygotowują się na dużą erupcję wulkanu Nevado del Ruiz [Video]
Polska - Prawdopodobnie w 1757 roku w polskie wybrzeże Bałtyku uderzyło tsunami
USA - Po 140 latach koniec z produkcją i importem żarówek żarowych
Indie i Pakistan - Deszcze monsunowe zabiły już co najmniej 420 osób, najgorsza powódź od 50 lat
USA - Sztorm Goliath zabił 52 osoby, jest najbardziej śmiercionośnym sztormem 2015 roku
Przechylony prawie o 50 stopni statek Modern Express dryfuje po morzu, jak na razie próby zholowania...
Sheohar, Indie - Zawalił się remontowany trzypiętrowy budynek [Video]
Sri Lanka - Ulewy największe od ćwierćwiecza, co najmniej 64 osoby zginęły, 140 zaginęło, przed powo...
Bahrajcz, Indie - W lesie przy granicy z Nepalem drwale znaleźli dziewczynkę, która żyła w stadzie m...