Asteroida wielkości małej ciężarówki minęła w sobotę Ziemię w odległości czterokrotnie mniejszej niż dystans dzielący naszą planetę od Księżyca. NASA wykryła nadlatujący obiekt dopiero na dzień przed jego pojawieniem się w pobliżu Ziemi.

 

NASA w oświadczeniu podała, że obiekt 2013 LR6 został namierzony na dzień przed tym, jak minął Ziemię. Najbliżej planety, czyli w odległości 105 tys. km, znalazł się w sobotę o godz. 05.42 polskiego czasu. W tym czasie przelatywał nad Oceanem Południowym, w okolicy australijskiej Tasmanii.

Mała ciężarówka

Jak pisze Reuters, asteroida miała około 10 metrów średnicy. Dla porównania, ostatnia asteroida, jaką zaobserwowano w pobliżu naszej planety, miała średnicę 2,7 km i minęła Ziemię w odległości 5,8 mln km.

– Teoretycznie kolizja pomiędzy asteroidą a planetą jest możliwa – wyjaśnił astronauta Gianluca Masi z projektu „Wirtualny Teleskop”. Z kolei NASA twierdzi, że zidentyfikowała ok. 95 proc. bliskich Ziemi dużych asteroid, czyli tych, których średnica przekracza 1 km.

Jak pisze Reuters, lot kosmicznych obiektów monitoruje Amerykańska Agencja Kosmiczna i inne organizacje, także te prywatne. Z około 9700 planetoid, które krążą w pobliżu Ziemi, uważa się, że 5200 należy do grupy Apollo. Oprócz nich astronomowie wyróżniają jeszcze grupę planetoid Aten czy Amora, które swoją nazwę przyjmują w zależności od typu orbity. 

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

Zima dotarła do Hiszpanii, mrozy do -12 stopni
Nowe odkrycie naukowców, falująca błękitna poświata w jonosferze zwiastuje falę tsunami
Liban i Syria - Potężny front nad Morzem Śródziemnym, 2 metry śniegu i wiatr do 100 km/h [Video]
Kolumbia - Ewakuacja okolicznej ludności z powodu wzrostu aktywności wulkanu Nevado del Ruiz
Tybet - Potężne osuwisko zasypało 83 osoby pracujące przy wydobyciu złota
Niektóre rodzaje oleju jadalnego niekorzystnie wpływają na nasze płuca, obniżają sprawność o 10 do 1...
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na nazwę dla obszaru, w którym osiądzie lądownik Phila...
NASA w ciągu roku wystrzeliło na orbitę pięć nowych satelitów obserwacyjnych, zaczynają projekt komp...
Susza w południowej Afryce może dotknąć 49 mln ludzi, końcem 2015 r. wystąpiły najmniejsze od 35 lat...