Dwóch astronautów z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) opuściło pokład stacji i wyszło w przestrzeń kosmiczną, aby naprawić awarię jednego z dwóch systemów chłodzenia stacji. Spędzili na zewnątrz pięć i pół godziny. Prace będą kontynuowane w poniedziałek. Całą operację można było obejrzeć w bezpośredniej transmisji.

 

Eksperci NASA oświadczyli, że naprawy nie można odkładać, bo jeśli dojdzie do niesprawności drugiego systemu chłodzenia, to stacja będzie poważnie zagrożona. Skala niebezpieczeństwa mogłaby być na tyle poważna, że trzeba by było ewakuować całą załogę.

Awaria trwa od kilku dni

Od czasu wystąpienia awarii, czyli od 11 grudnia, klimatyzację wnętrza stacji zapewnia drugi, zapasowy, system. Jego działanie jest niezależne od działania pierwszego systemu, ale jego uruchomienie spowodowało konieczność wyłączenia części aparatury, która jest bardzo potrzebna na ISS. NASA zapewnia jednak, że życie sześciu członków załogi  stacji kosmicznej nie jest zagrożone. 

Dwóch astronautów poza ISS

Dwóch astronautów, Rick Mastracchio i Mike Hopkins,opuściło pokład ISS około godziny 13.00 (naszego czasu). Z wnętrza stacji pomaga im Japończyk Koichi Wakata, który sterował zautomatyzowanym wysięgnikiem. Na zewnątrz spędzili pięć i pół godziny.

Potrzeba kolejnych wyjść

Jednak jedno wyjście nie będzie wystarczające. Potrzeba będzie co najmniej dwóch, ale najprawdopodobniej trzech wyjść na zewnątrz stacji. Drugie wyjście planowane jest na poniedziałek, a ewentualnie trzecie w środę.

Astronauci muszą wymienić niesprawną pompę tłoczącą amoniak służący za chłodziwo. To trudna operacja, bowiem pompa jest wielkości lodówki i ma masę 353 kg. Podczas pierwszego wyjścia przygotowywali jedynie “front robót” – odłączając przewody i przygotowując pompę zapasową. Dopiero podczas drugiego wyjścia przystąpią do właściwego montażu.

Źródło: PAP, NASA, tm

Polecane:

W grupy płazińców, naukowcy zaobserwowali niemal nieograniczone umiejętności regeneracji, prawie nie...
Chiny - Największa tama świata została ukończona po 18 latach, turbiny produkują 22.5 GW energii ele...
Dzięki teleskopom Hubble'a i Spitzera naukowcy zobaczyli najdalszą galaktykę, powstała 420 mln lat p...
Fizyka statystyczna - czyli nowe perspektywy w symulowaniu ziemskiego klimatu
W poniedziałek wystąpi maksimum aktywności Perseidów, patrzcie wtedy w niebo
Nadal zwiększa się aktywność Słońca
USA - Papuga odnalazła się po czterech latach, w międzyczasie nauczyła się hiszpańskiego
Samolot na energię słoneczną Solar Impulse 2 przerwał podróż dookoła świata, przegrzewające się akum...
Składnik lakieru do paznokci o nazwie fosforan trifenylu (TPHP) może przenikać do krwi i zaburzać go...