Po raz pierwszy astronomowie zmierzyli kolor egzoplanety, czyli obiektu znajdującego się poza Układem Słonecznym. Obiekt HD 189733b znajduje się w odległości 63 lat świetlnych od Ziemi i krąży wokół swojej gwiazdy. Naukowcy badania opublikowali w magazynie „Astrophysical Journal Letters”.

 

Z daleka obiekt przypomina kolorem i kształtem Ziemię, w rzeczywistości jest planetą gazową, która krąży wokół swojej gwiazdy. Panuje na niej temperatura rzędu 1000 st. C, pada krzemowy deszcz i wieje wiatr z prędkością nawet 7000 km/h. Z kolei atmosfera planety jest wysoce niestabilna, egzotyczna z mgłami i wybuchami pary.

HD 189733b

Według naukowców, obiekt HD 189733b „ma głęboki lazurowy kolor”, co najprawdopodobniej jest powodowane przez krzemowe deszcze w atmosferze, które rozpraszają niebieskie światło. Krzemiany są składnikami szkła.

 

Naukowcy ustalili kolor planety dzięki Teleskopowi Hubble’a.

Obiekt HD189733b oddalony jest od Ziemi o 63 lata świetlne, ale mimo tego jest jedną z najbliższych egzoplanet. Wielokrotnie była badana dzięki teleskopom. Teraz astronomom udało się zmierzyć jej widzialny kolor.

Zbadali albedo

– Mierząc jej kolor możemy wyobrazić sobie jak ta planeta może w rzeczywistości wyglądać – powiedział prof. Frederic Pont z Uniwersytetu Exeter.

Żeby się dowiedzieć, jak planeta może wyglądać z ludzkiej perspektywy, astronomowie zmierzyli albedo, czyli liczbę wskazującą jaka część światła padającego na ciało niebieskie jest odbijana. Dla przykładu Ziemia ma albedo równe 0,30, a Wenus 0,73.

 

Źródło: BBC News, tm

Polecane:

Argentyna - Ogromne obszary rolniczych terenów środkowej części kraju znalazły się pod wodą
Naukowcy pracują nad standardem komunikacji pod wodą
Urugwaj - Znaleziono czaszkę leniwca olbrzymiego sprzed 11 tys. lat, był wielkości słonia
Chiny - W środkowej i wschodniej części kraju odnotowano opady deszczu rzędu 100 l/mkw, jedna z wios...
Meksyk - Gradobicie w Puebla zmieniło krajobraz na zimowy
Chile - Ulewne deszcze na pustyni Atakama, która jest najsuchszą pustynią świata, 14 lat opadów w je...
Dziura ozonowa nad Antarktydą jest wyjątkowo duża z powodu mrozów, ogłaszają badacze z NOAA
Norwegia - Zjawiskowe, a zarazem niebezpieczne stratosferyczne chmury nad Tromso
Paryż, Francja - Nocleg 10 metrów pod wodą w towarzystwie 35 rekinów to nagroda dla odważnych szczęś...