Na Atlantyku trwają poszukiwania trzyosobowej załogi hiszpańskiego śmigłowca ratowniczego, który musiał awaryjnie lądować na wodzie. Szybko znaleziono dryfującą maszynę i tratwę ratunkową, ale po lotnikach nie ma śladu. Wojsko wykluczyło, aby zginęli w śmigłowcu. Rozważane jest porwanie.

Atlantyk - Trwają poszukiwania załogi hiszpańskiego śmigłowca ratowniczego -1

Poszukiwania trwają od czwartku. Wojskowy śmigłowiec Super Puma w wersji poszukiwawczo-ratowniczej spadł do oceanu około 500 kilometrów na południe od swojej bazy na Wyspach Kanaryjskich. Leciał w jej kierunku z Nawazibu w Mauretanii, gdzie wykonał międzylądowanie.

Załoga zgłosiła problemy techniczne niedługo po starcie a potem wezwała pomocy. Był to ostatni sygnał świadczący o życiu lotników.

Atlantyk - Trwają poszukiwania załogi hiszpańskiego śmigłowca ratowniczego

Wielkie poszukiwania

Początkowo wszystko wskazywało na to, że sprawa dobrze się skończy. W piątek władze Maroka Hiszpanii poinformowały, że załoga została odnaleziona i jest zdrowa. W weekend okazało się jednak, że była to przedwczesna radość. Marokańskie władze sprecyzowały, że owszem znalazły dryfujący śmigłowiec (mógł utrzymać się na powierzchni dzięki specjalnym nadmuchiwanym komorom) a obok niego tratwę ratunkową. Po załodze nie było jednak śladu.

Hiszpańskie ministerstwo obrony jest „niemal pewne”, że lotnicy nie zginęli w śmigłowcu. Ma na to wskazywać jego stan. Los załogi stał się zagadką. Obecnie hiszpańskie władze mają skłaniać się ku teorii, że zostali porwani. Minister obrony Pedro Morenes przyznał, że to „jedna z hipotez”. – Jesteśmy przekonani, że zostali porwani – powiedział natomiast ojciec jednego z lotników po specjalnym zamkniętym spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa.

Na wodach przylegających do Sahary Zachodniej (południowy region Maroka, gdzie działa aktywna partyzantka narodowowyzwoleńcza Front Polisario) są aktywni piraci i to oni mogli porwać Hiszpanów, gdy przypadkiem się na nich natknęli. Władze Maroka i Hiszpanii mają prowadzić szeroko zakrojoną akcję przeczesywania wszystkich portów w regionie. Minister Morenes dodał, że poszukiwania mogą zostać rozciągnięte daleko na południe wzdłuż Afryki Zachodniej, gdzie jeszcze aktywniej działają piraci.

 

Źródło: teleraph.co.uk, tvn24

Polecane:

Belgia - Wykoleił się pociąg z niebezpiecznymi chemikaliami, do zdarzenia doszło koło Gandawy na pół...
Japonia - Po wycieku do ziemi 300 ton silnie radioaktywnej wody podniesiono stopień zagrożenia w Fuk...
Południowa Dakota, USA - Piorun uderzył w samochód łowcy burz podczas nagrywania [Video]
Nigeria - Przebrali się w mundury żołnierzy wojsk rządowych i wjechali do trzech wsi zabijając ponad...
LosyZiemi - Wulkany, parowanie i burze geomagnetyczne, zdjęcia wykonane w tym samym czasie w trzech ...
Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu, w dystrykcie Kilinochchi napadało 373 l/mkw
Indie - Na północy kraju czołowo zderzyła się ciężarówka z autobusem szkolnym, zginęło co najmniej 2...
Porthmadog, UK - Anonimowy darczyńca do antykwariatu przyniósł walizkę z książkami, w której ukryte ...
Europa - Google w 2017 roku przetransferowało do raju podatkowego na Bermudach 15.9 miliarda dolarów