Miłośnicy astronomii nie będą się w październiku nudzić, obserwując niebo. W ciągu zaledwie jednego miesiąca będziemy świadkami zaćmienia Księżyca i Słońca, zaś Czerwoną Planetę, doskonale widoczną jeszcze przed zmrokiem tak jak i Saturna, minie kometa znana jako Siding Spring.

Niebo

Pierwsze wielkie wydarzenie nastąpi w środku drugiego tygodnia miesiąca, 8 października. Będzie nim drugie tego roku całkowite zaćmienie Księżyca – pierwsze nastąpiło w kwietniu.Naukowcy przewidują, że “spektakl” rozpocznie się o godz. 8.15 czasu uniwersalnego (godz. 10.15 w Polsce).

Zaćmienie Księżyca…

Właściwe show – czyli zupełne zasłonięcie tarczy Srebrnego Globu – nastąpi natomiast o godz. 10.25 czasu uniwersalnego (godz. 12.25 w Polsce). W cieniu satelita Ziemi będzie się znajdował w sumie 59 minut.

Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy Azji-Pacyfiku oraz obu Ameryk. Niestety – obserwatorzy na kontynencie afrykańskim i w Europie będą musieli obejść się smakiem.

 

… i Słońca

Kolejne zaćmienie nastąpi w czwartek 23 października, gdy na linii Słońce-Ziemia znajdzie się Księżyc. I tym razem szczęściarzami będą mieszkańcy zachodniego regionu Ameryki Północnej.

– Z perspektywy miejscowości Vancouver Księżyc przesłoni 66 proc. dysku gwiazdy w centrum naszego Układu – twierdzi Fred Espenak, ekspert od zaćmień pracujący w NASA. “Show” rozpocznie się o godz. 19.37 czasu uniwersalnego (godz. 21.37 w Polsce) i zakończy o godz. 23.51 czasu uniwersalnego (1.51 w Polsce). Oczywiście my nie zobaczymy tego spektaklu.

Kanadyjczycy zamieszkujący region Nunavut będą mieli najlepsze widoki – z ich perspektywy przesłonięte będzie ponad 80 proc. słonecznej tarczy.

 

Sporo szans na szczęście

Na początku października na południowym zachodzie nieba, nisko nad horyzontem, będzie można dostrzec Marsa i Saturna jeszcze przed zmrokiem. Jowisza natomiast będzie można dojrzeć dopiero o świcie. Innym rodzajem gwiezdnych atrakcji będą tzw. deszcze spadających gwiazd i znakomite warunki do podziwiania planet naszego Układu Słonecznego.

W tym miesiącu nie zabraknie również okazji do spełniania marzeń wypowiadanych na widok spadającej gwiazdy. Od 2 października do 7 listopada ich rolę przyjmą płonące w ziemskiej atmosferze meteory z roju Orionidów. Maksimum zjawiska wypada 21-22 października – przy sprzyjających warunkach można wówczas naliczyć nawet 20-30 obiektów na godzinę. Uwaga: Orionidy mamę szanse zobaczyć w Polsce.

 

Bliskie spotkanie

Znakomita widoczność planety Mars, jaka czeka nas w tym miesiącu, astronomów cieszy szczególnie. To ze względu na nadchodzące kosmiczne spotkanie. Zgodnie z obliczeniami 19 października nieopodal planety przeleci kometa Siding Spring. Siding Spring minie Marsa w odległości 132 tys. km. Dla porównania – Księżyc jest od Ziemi oddalony prawie trzy razy bardziej (o 384 400 km).

Polecane:

Marapi Indonezja - prawie 9000 osób ucieka powodzi błotnej
Indie - Powódź w Bombaju, zalane zostały setki domów
Brazylia - Ulewy i lawiny błotne w stanie Minas Gerais, zginęły 3 osoby, 9 tys. ewakuowano
Jiyuan, Chiny - Coroczne spuszczanie 30 milionów ton szlamu z tamy Xiaolangdi
YouTube istnieje już 7 lat, dziennie wyświetlanych jest 4 mld filmów, miesięcznie 800 mln odwiedzin
Za pomocą maszyny rozszczepiającej dwutlenek węgla za pomocą fal ultrafioletowych wyprodukowano nieo...
Kosmiczny eksperyment dotyczący dawki promieniowania pochłanianego przez człowieka wykazał, że kosmo...
Długie podróże sprzyjają rozwojowi nowych komórek nerwowych w mózgach ptaków wędrownych
Opracowano sposób na malarię, cząsteczka VU041 zaburza funkcje wydalnicze u komarów, które po napici...