Austfonna – największy lodowiec Europy – płynie 10 razy szybciej niż sądzili naukowcy. – Zauważyliśmy, że w ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat proces topnienia tego lodowca znacznie przyspieszył – poinformował jeden z badaczy. Tego niezwykłego odkrycia nie można byłoby dokonać bez satelity Sentinel-1a, który potrafi skanować powierzchnię Ziemi nawet w nocy.

Lodowiec Austfonna

Naukowcy od dawna interesowali się lodowcem Austfonna, który znajduje się na ponad 8 tys. km kw. archipelagu Svalbard. To co go wyróżniało spośród innych lodowców to przede wszystkim jego rozmiar, ale i stabilność.Na podstawie danych satelitarnych, które badacze gromadzili od 20 lat, stwierdzono, że tempo topnienia Austfonna jest stosunkowo wolne. Jednak najnowsze dane satelitarne wskazują, że odpływ wody z lodowca u jego ujściu do Morza Barentsa znacznie przyspiesza.

 

Płynie 10 razy szybciej

Uczeni podejrzewali, że lodowiec ten tracił duże połacie lodu poprzez jego główny system odwodnienia Cap Mohn. Żeby to potwierdzić wysłali satelitę Sentinel-1a nad północną półkulę naszej planety.

– Zauważyliśmy, że w ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat proces topnienia tego lodowca znacznie przyspieszył. Obecnie prędkość jego płynięcia jest 10 razy większa niż wcześniej zmierzono – powiedział prof. Andy Shepherd z Uniwersytetu w Leeds.

Naukowcy pracują obecnie nad szczegółowym raportem dotyczącym lodowca Austfonna i prawdopodobnych przyczyn wzrostu tempa jego topnienia. Wstępne wyniki swoich badań zaprezentowali w czwartek w Brukseli podczas konferencji dotyczącej misji Sentinental-1a.

 

Najnowocześniejszy z satelitów

Zdaniem naukowców, śledzenie lodowca Austfonna nie byłoby możliwe gdyby nie nowoczesny satelita Sentinel-1a. Według nich, satelita ten dostarcza obrazy o wysokiej jakości. Jego dużą zaletą jest wykonywanie zdjęć bez względu na porę dnia i pogodę.

Dzięki Sentinel-1a wzrośnie bezpieczeństwo ludzi na całym świecie, m.in. marynarzy, którzy na bieżąco będą informowani o pojawiających się górach lodowych.

Polecane:

Houston, USA - Gwałtowne burze, ulewy z gradobiciem i trąby powietrzne
Wenecja - Grunt obniża się 2 mm rocznie i przechyla na wschód
Polska - Amerykański model pogody przewiduje za tydzień +6 st.C., rosyjski minus 30 st.C.
Po 26 latach przerwy, znów dociera do Ziemi w formie błysków tajemnicze promieniowanie rentgenowskie...
USA - W całej Kalifornii występuje aktualnie 20 pożarów, straż pożarna miała 4.2 tysiąca interwencji...
Hiszpania - Rzeka Valira płynąca przez Pireneje zabarwiła się na zielono
Portugalia - Ogromne pożary w środkowej części kraju, zginęły już co najmniej 62 osoby
Francja - W Paryżu powstaną drapacze chmur z drzewami i krzewami na wielkich tarasach i balkonach
Słońce - Burzliwy okres nastanie. Analiza sytuacji i dłuższa prognoza burz jonosferycznych