Wulkany w południowo-wschodniej Australii dawno wygasły, ale według najnowszych doniesień sejsmologów – mogą się niebawem przebudzić. Australijczycy są całkowicie nieprzygotowani na taką ewentualność.

Prawdopodobieństwo erupcji australijskich wulkanów przewiduje Bernie Joyce z Uniwersytetu w Melbourne, który udokumentował wulkaniczną historię regionu z ostatnich 5 mln lat.

Jego badania pokazują, że do erupcji dochodziło w tym czasie  z częstotliwością co 12,5 tys. lat, ale ostatnio, region jest bardziej aktywny.

– W ciągu ostatnich dwudziestu tysięcy lat erupcja następowała co dwa millenia – mówi Joyce. Ostatni wybuch australijskiego wulkanu Gambier, miał miejsce około 5,5 tys. lat temu.

Wybuch mały, straty duże

– Spodziewana w przyszłości erupcja będzie niewielka, ale może to spowodować śmierć tysięcy ludzi – twierdzi Joyce. Bo jego zdaniem, Australia zupełnie nie jest przygotowana na taką ewentualność.

Kilka miast, w tym Colac, gdzie żyje 10 tys. mieszkańców, leży w strefie zagrożenia. Z kolei Melbourne, drugie pod względem wielkości miasto Australii, leży w pobliżu obszarów historycznie aktywnych. – Jak na razie nie mamy planów działania w miejscu spodziewanej erupcji – mówi naukowiec.

„Nieszczelny system”

– To całkiem rozsądne, myśleć o tym obszarze, jako nadal aktywnym – mówi Ray Cas wulkanolog z Monash University w Melbourne. – To jest nieszczelny wulkaniczny system, dokładnie niepoznany – dodaje.

Prawdopodobieństwo wybuchu zostało przedstawione w tym tygodniu na Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki wMelbourne.

Źródło: newscientist.com , tvnmeteo.pl

Polecane:

Mięso z probówki, a globalne ocieplenie
Francja - Anomalia pogodowa, tornado kategorii F1, prędkość wiatru do 180 km/h [Video]
USA - "Wielu naukowców obawia się, że rozwój technologiczny może zagrozić istnieniu człowieka j...
Francja - Naukowcy opracowali rewelacyjną metodę leczenia pierwotnego raka kości, kluczem okazała si...
Roztwory nikotyny w e-papierosach podgrzane do wyższych temperatur powodują wydzielanie się dużych i...
Planeta J1407b ma ponad 30 pierścieni, największy ma średnicę 200 razy większą od największego z pie...
Po raz pierwszy uchwycono fenomen złożonych etapów śmierci ludzkich białych krwinek [Video]
Poruszający spot, o tym, jak bardzo pies potrafi przywiązać się do człowieka [Video]
Boston Dynamics zaprezentował robo-psa, SpotMini ma kamery 3D