Australijskie erupcje wulkaniczne sprzed ponad 500 mln lat wywarły katastrofalny wpływ na klimat, co spowodowało pierwsze masowe wymieranie organizmów wielokomórkowych w dziejach Ziemi – informują naukowcy z Uniwersytetu Curtina.

Australia - Wulkany

Ponad dwa miliony kilometrów kwadratowych terenów australijskiego Terytorium Północnego i Zachodniej Australii pokrytych jest lawą. Naukowcy z Uniwersytetu Curtina postanowili sprawdzić, z jakiego okresu pochodzi lawowa pokrywa. 

Wyginęło ponad 50 proc. gatunków

Za pomocą metody datowania radioizotopowego oszacowali, że  obszar ten uformował się około 510-511 mln lat temu, czyli w tym samym czasie, kiedy doszło do wymierania z okresu wczesnośrodkowego kambru.

– Dotychczas udało się udokumentować, że to wymieranie, które wyniszczyło 50 proc. ówczesnych gatunków, związane było ze zmianami klimatycznymi i zbyt małą ilością tlenu w oceanach. Jednak dokładny mechanizm powodujący te zmiany nie był znany  – powiedział dr Jourdan.

 

Ubytek siarki dowodem na wybuch?

Podczas badań, eksperci zauważyli, że w analizowanych próbkach skał wulkanicznych pojawił się ubytek tlenku siarki. Zdaniem ekspertów oznacza to, że związek został uwolniony do atmosfery podczas erupcji.

By potwierdzić swoje wyniki, naukowcy obrali sobie za model niewielki wulkan Pinatubo, który eksplodował w 1991 roku.

– Uwolniona siarka doprowadziła do zmniejszenia średniej temperatury na Ziemi o kilka dziesiątych stopnia Celsjusza – wyjaśnił naukowiec i dodał przy tym, że „jeżeli stosunkowo małe wybuchy wulkanów, takie jak Pinatubo mogą mieć wpływ na klimat, to wyobraźmy sobie, jaki wpływ może mieć wybuch regionu wulkanicznego o powierzchni podobnej do wielkości stanu Australia Zachodnia”.

Szansa 1 do 20 mld

Dr Jourdan podkreślił przy tym, że udało mu się zauważyć pewną korelację między czasem, gdy doszło do wybuchu wulkanów, a datą wymierania organizmów. Okazuje się bowiem, że szansa tego, iż wybuch i wymieranie nie będą ze sobą powiązane, wynosi 1 do 20 miliardów.

 

Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Geology”.

Polecane:

Nowa Zelandia - Śnieg i mróz, jakiego nie było od 16 lat
Słońce - Wystąpił silny rozbłysk klasy X1.1, spodziewane są kolejne, groźniejsze
Odkryto największą galaktykę spiralną, ma 500 tys. lat świetlnych i powstała prawdopodobnie poprzez ...
Słońce - Oderwała się ogromna ilość plazmy na wprost Ziemi [Aktualizacja: 19:01]
USA - Dopuszczono do sprzedaży sześć odmian ziemniaków i dwie odmiany jabłek genetycznie modyfikowan...
Poprzez elektrody umieszczone w mózgu steruje sztucznym ramieniem
Słońce – Między 11-13 lutego na wprost Ziemi pojawi się rozległa dziura koronalna
Stworzono lek na pasożyta ludzkiej włosogłówki, ma go pół miliarda osób na świecie, żywi się krwią
Rosja - Na manewrach Zapad'17 śmigłowiec przez błąd systemu namierzania wystrzelił rakiety w kierunk...