Australijskie erupcje wulkaniczne sprzed ponad 500 mln lat wywarły katastrofalny wpływ na klimat, co spowodowało pierwsze masowe wymieranie organizmów wielokomórkowych w dziejach Ziemi – informują naukowcy z Uniwersytetu Curtina.

Australia - Wulkany

Ponad dwa miliony kilometrów kwadratowych terenów australijskiego Terytorium Północnego i Zachodniej Australii pokrytych jest lawą. Naukowcy z Uniwersytetu Curtina postanowili sprawdzić, z jakiego okresu pochodzi lawowa pokrywa. 

Wyginęło ponad 50 proc. gatunków

Za pomocą metody datowania radioizotopowego oszacowali, że  obszar ten uformował się około 510-511 mln lat temu, czyli w tym samym czasie, kiedy doszło do wymierania z okresu wczesnośrodkowego kambru.

– Dotychczas udało się udokumentować, że to wymieranie, które wyniszczyło 50 proc. ówczesnych gatunków, związane było ze zmianami klimatycznymi i zbyt małą ilością tlenu w oceanach. Jednak dokładny mechanizm powodujący te zmiany nie był znany  – powiedział dr Jourdan.

 

Ubytek siarki dowodem na wybuch?

Podczas badań, eksperci zauważyli, że w analizowanych próbkach skał wulkanicznych pojawił się ubytek tlenku siarki. Zdaniem ekspertów oznacza to, że związek został uwolniony do atmosfery podczas erupcji.

By potwierdzić swoje wyniki, naukowcy obrali sobie za model niewielki wulkan Pinatubo, który eksplodował w 1991 roku.

– Uwolniona siarka doprowadziła do zmniejszenia średniej temperatury na Ziemi o kilka dziesiątych stopnia Celsjusza – wyjaśnił naukowiec i dodał przy tym, że „jeżeli stosunkowo małe wybuchy wulkanów, takie jak Pinatubo mogą mieć wpływ na klimat, to wyobraźmy sobie, jaki wpływ może mieć wybuch regionu wulkanicznego o powierzchni podobnej do wielkości stanu Australia Zachodnia”.

Szansa 1 do 20 mld

Dr Jourdan podkreślił przy tym, że udało mu się zauważyć pewną korelację między czasem, gdy doszło do wybuchu wulkanów, a datą wymierania organizmów. Okazuje się bowiem, że szansa tego, iż wybuch i wymieranie nie będą ze sobą powiązane, wynosi 1 do 20 miliardów.

 

Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Geology”.

Polecane:

Mongolia - Wyjątkowo wczesny atak zimy, śnieżyce i -20 stopni Celsjusza
Wielka Brytania - W Kornwalii zatrzęsła się ziemia, to już 11 wstrząs w ciągu 50 dni
Indie - Awaria zasilania, winne przeciążenie sieci z powodu upałów, 360 mln ludzi bez prądu
Francja - Pojawił się nowy wirus o nazwie NCoV, jest groźniejszy os SARS, wywołuje ciężkie zapalenie...
Australia najlepszym miejscem do zamieszkania ze względu na system edukacji, rynek pracy, dochody, b...
Zaporoże, Ukraina - Wyłączono blok w elektrowni atomowej, wystąpiły problemy z generatorem
Chabarowsk, Rosja - Niedźwiedź wszedł do centrum handlowego w poszukiwaniu jedzenia, wystraszone zwi...
Hiszpania - Gwałtowna powódź w Murcji, samochody pływały ulicami
Rekordowe upały w Australii, temperatura w cieniu przekracza 48.2 st.C., zamknięto niektóre fabryki ...