Niewielka populacja delfinów z zachodniej Australii wyróżnia się rzadką techniką łowiecką – wykorzystuje gąbki do ochrony nosów podczas polowania. To jednak nie wszystko. Australijscy naukowcy odkryli, że płynne przechodzenie tej umiejętności z pokolenia na pokolenie to zasługa samic. I tak już od 180 lat.

 

Delfiny posługujące się tą wyszukaną techniką obserwowano w rejonie zachodniego wybrzeża Australii już od lat 80. ubiegłego wieku. Wykorzystują one gąbki, żeby chronić swoje wrażliwe nosy podczas rozbijania skorupiaków i ryb o skaliste dno oceanu.

Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii pogłębili badania nad tą populacją. Przy pomocy komputerowego modelowania zachowań i genetyki tych zwierząt oszacowali, jak długo rozwija się w niej specyficzna technika wspomagająca polowanie, którą nazwali „gąbkowaniem”.

 

Pokolenia sprytnych samic

– Wyjątkowe jest to, że tylko ok. pięć procent delfinów używa gąbek jako narzędzia i jest to tylko jedna żeńska linia – podkreśliła Anna Kopps z Evolution Ecologist Research Centre należącego na UNPW. – Nowością w tych badaniach jest to, że teraz mamy perspektywę czasową – dodała.

Naukowcy uważają, że wykorzystywać gąbki jako ochraniacze zaczęła jakaś samica z Zatoki Rekina (wcinającej w australijskie wybrzeże w miejscu najbardziej wysuniętym na zachód). Umiejętność przechodziła na jej potomków żyjących w tym samym rejonie, których sprytnego zachowania uczyły matki.

„Gąbkują” od 180 lat

Na podstawie obserwacji z ostatnich 30 lat badacze przeprowadzili komputerowe modelowanie, które pokazało, jak ta technika rozprzestrzeniała się wśród zwierząt w tym czasie. Odwrócenie procesu pozwoliło ocenić, kiedy się pojawiła.

W ten sposób oszacowali, że zachodnioaustralijskie delfiny posługują się gąbkowaniem od ok. 180 lat, czyli ok. ośmiu pokoleń. – To ciekawe, że takie zachowanie ani nie rozprzestrzeniło się na całą populację, ani nie wygasło – skomentowała Kopps. 

Ślepa uliczka w męskiej linii

Delfinie potomstwo jest zależne od swoich matek mniej więcej przez cztery lata. W tym czasie młode mogą je obserwować i uczyć się zachowań potrzebnych do przetrwania. Maksymalna długość życia delfina sięga 40 lat. Czy właśnie podczas czteroletniego „okresu wychowawczego” delfinie samice szkolą swoje potomstwo w wykorzystywaniu gąbek do ochrony? – Nie wiemy, czy to kształcenie młodych przez matkę, czy jakaś inna forma uczenia się – przyznała Kopps.

Badacze odkryli jeszcze jedną specyficzną cechę całego procesu. Chociaż samce również uczą się „gąbkowania” od swoich matek, same nie przekazują techniki swoim potomkom. – Niektóre męskie osobniki z niej korzystają, ale nie ma ich wiele. Ponieważ ich młode nie nauczą się od ojców, w tej linii powstaje ślepa uliczka – wyjaśniła Kopps.

Źródło: Reuters, tm