Sporo zabawy mieli mieszkańcy i turyści z nadmorskich miejscowości australijskiego stanu Queensland. Silny wiatr towarzyszący burzy tropikalnej Oswald przykrył tamtejsze wybrzeże grubą warstwą morskiej piany. W innych rejonach stanu tak wesoło już nie jest, bo sprowadzone przez Oswalda ulewy wywołują groźne powodzie.

Morska piana pokryła grubą warstwą wiele miejsc na wybrzeżu australijskiego stanu Queensland. „Kożuch” z piany zobaczyli rano m. in. mieszkańcy i turyści z Mooloolaba, dzielnicy metropolii Sunshine Coast, a także Burleigh Heads dzielnicy miasta Gold Coast.

 

Miejscami ta puszysta warstwa liczyła nawet 3 m. Mieszkańcy i wczasowicze wylegli na ulice, żeby lepiej przyjrzeć się temu niezwykłemu zjawisku i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Najmłodsi nie przepuścili okazji do zabawy w tak bajkowej scenerii.

Ulewy, wiatr, tornada

Za taki efekt odpowiada burza tropikalna Oswald, która sprowadziła nad północną Australię gwałtowne zjawiska pogodowe – ulewy, wichurę, a nawet lokalne tornada. To właśnie silny wiatr unosił masy piany z oceanu i przeniósł je na wybrzeże.

 

Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi i licznych podtopień na terenie stanu Queensland. Jak podały lokalne media, 200 tys. tamtejszych domów zostało odciętych od prądu.

W położonym na południowym wschodzie stanu mieście Bundaberg pod wodą jest 1200 budynków. Podtopione zostały też zewnętrzne dzielnice Brisbane – stolicy Queensland.

Trzy ofiary gwałtownych zjawisk

Gwałtowna pogoda spowodowała śmierć co najmniej trzech osób, a kilka zostało rannych. Stanowe służby zarządzania kryzysowego ostrzegają mieszkańców wielu miast przed zagrożeniem powodziowym i zalecają przeniesienie się w wyżej położone miejsca.

Strefa złej pogody przemieszcza się na południe. Osiągnęła już północno-wschodnie rejony stanu Nowa Południowa Walia. Jeszcze w poniedziałek ma dotrzeć do Sydney. Władze przewidują, że we wtorek przekroczy południowe wybrzeże.

Źródło: Reuters TV, tm

Polecane:

Wenezuela - Powódź niszczy wszystko na swojej drodze
Namibia - W pustynnym rejonie w czerwcu spadł śnieg i temperatura obniżyła się do -2 stopni C.
New Jersey, USA - Awaria pompy cieczy chłodzącej w elektrowni atomowej Salem 2
USA - Ogromne tornado niszczyło przedmieścia Oklahoma City, wiatr wiał z prędkością 300 km/h, a szer...
USA - Wraz z milionem ton śmieci do wybrzeża Ameryki przybędzie 160 inwazyjnych gatunków zwierząt
USA - NSA gromadzi dziennie blisko 5 miliardów rekordów na temat lokalizacji telefonów komórkowych n...
USA - Legalizacja marihuany w Kolorado może wywołać lawinową zmianę prawa w innych stanach, 58 proc....
USA mają w planie pokonanie raka, według prezydenta Obamy może się to udać przy mobilizacji podobnej...
Przejście Merkurego na tle tarczy słonecznej, to rzadkie zjawisko astronomiczne będziemy mogli obser...