W niektórych miejscach na świecie widok jaszczurki wspinającej się po ścianie nie jest niczym niezwykłym. W Australii pewien mężczyzna mógł się jednak przestraszyć, bo gad, który siedział na jego domu, miał 1,5 metra długości.

Australia - Ogromny gad na ścianie w Thurgoona

Mówi się, że to w Ameryce wszystko jest największe i najdroższe, jednak powinniśmy najpierw przyjrzeć się Australii. Tam też wiele rzeczy jest większych i zdecydowanie bardziej niebezpiecznych niż w innych częściach świata. Doskonałym tego przykładem może być zdjęcie ogromnego, 1,5-metrowego warana, wspinającego się po budynku, zrobione przez Erica Hollanda w mieście Thurgoona w Nowej Południowej Walii. Mężczyzna po zobaczeniu stworzenia na swoim domu doznał szoku.

– Gdy wyszedłem z szopy, zauważyłem ruch. Spojrzałem i pomyślałem: co to jest? Gdy otrząsnąłem się z szoku, poszedłem do domu po aparat – przekazał Holland portalowi The Guardian.

 

Waran kolorowy

„Potwór” wspinający się po elewacji to waran kolorowy (Varanus varius), mogący dorastać nawet do dwóch metrów. Ten ogromny australijski gad jest mięsożerny, ale na szczęście nie żywi się ludźmi. W skład jego diety wchodzą głównie ptaki i ich jaja, małe ssaki, a także inne gady. Nie znaczy to jednak, że nie jest stanowi zagrożenia dla ludzi. Nie należy wchodzić z nim w interakcje, bo ich ugryzienie może być niebezpieczne.

Nie zmienia to faktu, że zobaczenie tej ogromnej jaszczurki w terenie zabudowanym, stanowi rzadkość. Warany są zazwyczaj bojaźliwe i wycofane. Unikają zgiełku i ludzi, a najchętniej zaszywają się w buszu na wschodzie Australii.

 

W związku z postępującą urbanizacją i rozwojem infrastruktury, obszar, na którym zwierzęta mogą swobodnie żyć, jest coraz bardziej ograniczony. Nic więc dziwnego, że znacznie częściej trafiają do miast i zbliżają się do ludzi, m.in. w poszukiwaniu pożywienia.

 

Źródło: IFL Science, The Guardian, tvnmeteo

Polecane:

Północne Chiny - Mrozy jakich nie było od dziesięcioleci, nawet -46 st.C.
Alpy - Przedwczesny śnieg, spadło do 45 cm na wysokości 1200 metrów, na nizinach ulewny deszcz do 60...
Rosja - Coraz większa erupcja na Kamczatce, z wulkanu Plosky Tolbachik wydobywa się 400 m3 lawy na s...
Chiny - W Szanghaju wyzdrowiał czteroletni chłopiec zarażony wirusem H7N9, jest to pierwszy taki prz...
Zwierzęta morskie tworzą siedliska coraz bliżej biegunów, jest tam coraz cieplejsza woda, prędkość p...
Rosja - Rozbił się śmigłowiec pasażerski Mi-8 z 19 osobami na pokładzie
Większość prognoz dotyczących zmian klimatu jest zbyt optymistyczna, chmury nie blokują dopływu prom...
NASA - W rok po dotarciu sondy New Horizons na zewnętrzne rejony Układu Słonecznego, możemy poszczyc...
Stworzono materiał, który bardzo efektywnie przetwarza nacisk na energię elektryczną