Trzęsienie ziemi o sile 5,2 st. w skali Richtera nawiedziło rozległe obszary australijskiego stanu Victoria. Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Melbourne. Służby nie odnotowały poważnych zniszczeń. Najwięcej niepokoju wzbudził wyciek gazu.

Wstrząsy odnotowano ok. godz. 21.00 czasu lokalnego (13.00 polskiego czasu). Ich epicentrum znajdowało się w okolicach miejscowości Moe, ok. 120 km na południowy wschód od Melbourne, a hipocentrum na głębokości 10 km. Wstrząsy były silnie odczuwane w Melbourne, a także w Bendigo, Ballarat, Geelong i Shepparton.

Pękające ściany, wyciek gazu

Mieszkańcy tych rejonów relacjonują, że słyszeli hałas, a w ścianach i podłogach domów pojawiały się pęknięcia. Stanowa policja odbierała zgłoszenia związane z tzręsieniem, ale informuje, że nie ma doniesień o poważnych zniszczeniach.

Stanowe Służby Kryzysowe (SES) odebrały 40 próśb o pomoc z rejonu Gippsland i części Melbourne, ale również nie odnotowały dużych szkód spowodowanych przez wstrząsy. Zgłoszenia pochodziły głównie z okolic epicentrum.

– Większość z nich to niewielkie uszkodzenia domów, jak popękane ściany i stropy. Doszło też do zawalenia garażu – informuje Lachlan Quick z SES. – Mieliśmy także przypadek wycieku gazu, który wzbudził pewien niepokój. W tej sytuacji poleciliśmy ludziom opuszczenie pomieszczeń, dopóki awaria nie zostanie usunięta – dodaje Quick.

„Dom wyraźnie wibrował”

Według sejsmologa Davida Jepsena w rejonie epicentrum pojawiły się także wstrząsy wtórne o sile ok. 3,5 st. w skali Richtera. Jepsen twierdzi także, że pierwotny wstrząs wystąpił blisko powierzchni ziemi. – To było płytkie trzęsienie, dlatego ludzie odczuli je tak mocno – tłumaczy.

Potwierdzają to relacje mieszkańców Melbourne. Wielu zauważyło drżenie szyb i ścian domów w czasie wstrząsów. – Trzęsło się przez ok. 45 sekund, a cały dom wyraźnie wibrował – opowiada jeden z nich, Graham Miller z Heathmont – dzielnicy we wschodniej części miasta. – Mogę powiedzieć, że to było najpoważniejsze trzęsienie ziemi, jakiego doświadczyłem Heathmont w ciągu 60 lat – dodaje.

Profesor Mike Sandiford ze Szkoły Nauk o Ziemi na uniwersytecie w Melbourne również uważa, że to nietypowe zdarzenie. – Niezbyt często zdarzają się wstrząsy, które są odczuwalne w Melbourne – mówi.

 

Źródło: ABC News, USGS, adelaidenow.com.au, tm

Polecane:

Nowe odkrycie naukowców, falująca błękitna poświata w jonosferze zwiastuje falę tsunami
Nigeria - 40 ofiar gorączki krwotocznej w 6 tygodni, zarażonych jest kolejnych kilkadziesiąt osób
Chiny - Największa tama świata została ukończona po 18 latach, turbiny produkują 22.5 GW energii ele...
Japończycy mają już dość amerykańskiego wojska na wyspie Okinawa, średnio 13 przestępstw miesięcznie
Odkryto tlenek węgla wokół gwiazdy Beta Pictoris i ogromne skupisko 13 mld km od gwiazdy, nieznany j...
USA - Wkrótce może pojawić się test określający ryzyko choroby Alzheimera i problemów z pamięcią na ...
Japonia - Trzęsienie ziemi o sile 6.0 w skali Richtera zachwiało drapaczami chmur w Tokio
Kora wzrokowa w mózgu rozwija się nawet do około czterdziestego roku życia, a nie jak dotąd myślano,...
Macerata, Włochy - Mężczyzna zaczął strzelać z samochodu do ciemnoskórych imigrantów