Największe fabryki na wschodzie Australii wstrzymały produkcję. Władze apelują do mieszkańców, żeby nie gotowali i nie oglądali TV. Ma to zapobiec przeciążeniu sieci energetycznej. Nad kraj nadciąga fala upałów.

Zamiast iść po pracy prosto do domu, włączyć telewizor i coś ugotować, warto rozważyć pójście do kina, odwiedziny w centrum handlowym, żeby utrzymać zużycie prądu na niskim poziomie. Nawet takie drobne czynności pomogą – powiedział minister energii stanu Nowa Południowa Walia (NSW), w południowo-wschodniej części kraju. Wśród fabryk, które w piątek wstrzymały produkcję, by oszczędzać prąd, znalazły się zakłady papiernicze, stacje uzdatniania wody i największa w Australii huta aluminium.

Władze przygotowują się do tymczasowego zawieszenia dostaw prądu, żeby uniknąć przeciążenia sieci energetycznej. Kilka dni wcześniej 40 tys. domów i firm w stanie Australia Południowa zostało odciętych od dostaw energii elektrycznej.

 

40 stopni Celsjusza

Fala upałów przesuwa się ze środkowej części Australii na wschód. W niektórych regionach oraz w Australijskim Terytorium Stołecznym na południowym wschodzie kraju słupek rtęci podskoczył w piątek do 40 stopni Celsjusza. W sobotę według prognoz ma paść rekord najgorętszego dnia w lutym.

Ogromne upały i przerwy w dostawach prądu już wcześniej wywołały w Australii dyskusję o bezpieczeństwie energetycznym kraju. W środę jeden z operatorów nakazał koncernom energetycznym w Australii Południowej krótkotrwałe wstrzymanie dostaw prądu do niektórych odbiorców.

Australia Południowa ponad jedną trzecią potrzebnej energii czerpie z elektrowni wiatrowych.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Chiny - Znaleziono 30-tonowy meteoryt, jest jednym z największych jakie znaleziono na Ziemi
Turcja - Najwyższy człowiek na świecie przestaje już rosnąć, 251 cm wystarczy
Rosja - Rzeka porwała dwa rosyjskie Su-15
W środę w nocy będzie można zobaczyć gołym okiem kometę Lovejoy, przeleci w odległości 70 milionów k...
USA - Pasażer włamywał się do komputerów pokładowych Airbusa i Boeinga poprzez system sieciowy audio...
Rosja - Sensacyjne znalezisko w Jakucji, w wiecznej zmarzlinie odkryto ponad 500 kości i szczątków l...
Zjawisko pogodowe El Niño na półkuli północnej potrwa do lata 2016 r., szczyt przypadnie na zimę
Zarejestrowano falę uderzeniową podczas wybuchu ogromnej gwiazdy
Słońce - W piątek 9 czerwca na wprost Ziemi może uformować się dziura koronalna, wkrótce znajdzie si...