U wybrzeży Zachodniej Australii odkryto dwa skrajnie zagrożone gatunki węży morskich, które dotychczas uznawano za wytępione. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Jamesa Cooka. Zwierzęta zauważono po raz pierwszy od 50 lat, kiedy to wyginęły one na ich jedynym znanym habitacie, Rafie Ashmore na Morzu Timor.

Aipysurus apraefrontalis

 

To ekscytujące odkrycie, dzięki któremu dostajemy kolejną szansę, by ocalić dwa endemiczne gatunki węży morskich – mówi główna autorka badań, Blanche D’Anastasi. Jeśli jednak chcemy je uratować, musimy monitorować ich populację oraz lepiej zrozumieć ich biologię i czyhające na nie zagrożenia – dodaje.

Byliśmy zaszokowani faktem, że zwierzęta, które zostały uznane za wymarłe, żyją na jednej z najpiękniejszych australijskich raf, Rafie Ningaloo. Jeszcze bardziej ekscytujące jest spostrzeżenie, że węże zaobserwowano w trakcie zalotów, co sugeruje, iż jest to rozmnażająca się populacja – dodaje D’Anastasi.

Krytycznie zagrożone dwa gatunki węży, Aipysurus foliosquama i Aipysurus apraefrontalis zauważono w odległości 1700 kilometrów od jedynego znanego dotychczas habitatu na Rafie Ashmore. Sądziliśmy, że ten gatunek występuje tylko na tropikalnych rafach. Odkrycie go w trawiastej Zatoce Rekina to niespodzianka, stwierdza uczona.

Aipysurus apraefrontalis 2

Aipysurus foliosquama
Odkrycie jest tym bardziej znaczące, że w wielu rezerwatach węże morskie wymierają. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Co prawda często węże trafiają do sieci trawlerów, co może sugerować, że padają ofiarami rybołówstwa, jednak w rezerwatach połowy nie są prowadzone, a mimo to liczba zwierząt spada. Naukowcy chcą dowiedzieć się, co zagraża przetrwaniu węży morskich. Bez tego nie uda się zwierząt uratować.

Zatoka REkina N

 

Źródło: PhysOrg, kopalniawiedzy

Polecane:

Quebec, Kanada - W Ziemi pojawiło się prawie 40 dziur od 5-8 metrów
Cypr - Potężna eksplozja w składzie amunicji, zginęło 12 osób, 30 osób rannych
Wyspy Salomona - Tsunami wdarło się 500 metrów w głąb lądu, zginęło co najmniej 5 osób
Kolejne silne trzęsienie ziemi 7 km od jednej z wysp Salomona, magnituda 7.1
Mars - W kwietniu Curiosity zamilknie, Słońce uniemożliwi komunikację zasłaniając czerwoną planetę
Polska - Odkryte zostały 4 nowe typy raka żołądka, teraz naukowcy będą mogli opracować nowe metody l...
Europa - Od 1 września 2017 r. na drogach przeprowadzane będą kontrole emisji spalin samochodów z si...
Valaská, Słowacja - Helikopter zatankował na stacji benzynowej
W Peru zatrzęsła się ziemia, wiele budynków głównie z kamienia zostało uszkodzonych, magnituda 6.3