Po tym, jak w zeszłym tygodniu u wybrzeża Sydney pojawił się czerwony przypływ, mieszkańcy miasta mogą podziwiać kolejne efektowne zjawisko. Wieczorami morska woda świeci na niebiesko. Za oba kolorystyczne efekty odpowiadają algi.

Świecące fale na plaży Malabar w Sydney – dr David Psaila

Po zmroku przybrzeżne wody lśnią intensywnym światłem w niebieskim kolorze. Zjawisko sfotografował na plaży Malabar dr David Psaila. Na zdjęciach widać ciągnące się wzdłuż brzegu obszary rozświetlonej wody, kontrastujące z ciemną taflą morza. Wygląda to tak, jakby na dnie ustawiono niebieskie reflektory podświetlające od spodu przybrzeżne wody.

 

To nie komputerowa obróbka

Odpowiadają za to nocoświetliki, czyli glony Noctiluca scintillans, które mają zdolności bioluminescencyjne. Ze względu na te szczególne właściwości bywaja nazywane „blaskiem morza” (Sea Sparkle) albo „latarnią nocy” (night lantern). – To trafna nazwa, ponieważ emitują jasne niebieskie światło, kiedy są rozprowadzane przez fale – mówił dr David Psaila.

Jak podkreślił, jego zdjęcia nie zostały komputerowo obrobione, a na żywo efekt był nawet jeszcze bardziej spektakularny i niebieska barwa jeszcze intensywniejsza.

Świecą dzięki lucyferynie

Nocoświetliki, które w dużej ilości dotarły w zeszłym tygodniu do wschodnich wybrzeży Australii, mogą świecić dzięki temu, ze zawierają lucyferynę – pigment zdolny do emitowania światła. Dzieje się tak na skutek reakcji utleniania. Lucyferyny są obecne także w innych bioluminescencyjnych organizmach takich jak robaczki świętojańskie, ryby głębinowe i niektóre rodzaje drobnoustrojów.

Dr Psaila powiedział, że widywał takie zjawisko wcześniej, ale nigdy w takim stopniu. – Powodem, dla którego nie widać tego na innych plażach, jest prawdopodobnie to, że wokół nich jest dużo więcej światła – komentował.

Bioluminescencyjne glony rozświetlają wodę na plaży Malabar w Sydney (dr David Psaila)

Źródło: TVN Meteo

 

Polecane:

USA - Rząd musi lepiej zabezpieczyć swoje 104 elektrownie atomowe
Niemcy - Władze zapłaciły hakerowi 9 mln euro za 4 płyty CD z danymi o podatnikach, którzy ukryli pi...
Europa musi wyposażyć się w specjalną sieć obserwacyjną, zdolną do wykrywania małych asteroid zagraż...
Powstała mapa wyładowań atmosferycznych, wykorzystano 20 lat pomiarów
Burza tropikalna Patricia kieruje się na Meksyk, za kilka godzin będzie już huraganem
USA - Na północy wystąpiły duże opady śniegu, w kilku miastach padł rekord opadów
Najnowsze, szokujące wyniki badań dowodzą, że tłuszcz jest groźny dla mózgu, niszczy synapsy, czyli ...
Malezja - Na placu budowy znaleziono 8-metrowego pytona, prawdopodobnie największego na świecie, gig...
Wypijał 4-5 napojów energetycznych dziennie, przekroczył dzienną dawkę niacyny (witaminy B3) i rozwi...