Dwie ofiary śmiertelne i dziesiątki osób odciętych od świata to efekt intensywnych opadów śniegu w powiecie Lienz, eksklawie Austrii szerzej znanej jako Tyrol Wschodni. Opady zablokowały dostęp do wielu wsi i miejscowości, a władze wprowadziły piąty – najwyższy – stopień zagrożenia lawinowego, jednocześnie mobilizując ponad tysiąc żołnierzy do ewentualnych interwencji.

Śnieg uniemożliwia normalne funkcjonowanie kolei. Wszystkie pociągi w stronę Włoch zostały odwołane z powodu oblodzenia, lub zupełnego zasypania trakcji. Podobna sytuacja panuje na wielu autostradach, a lokalne drogi w większości są zupełnie nieprzejezdne.

W stanie pogotowia czuwa 1220 żołnierzy wojska austriackiego – poinformowały władze. Jeśli do osoby potrzebującej pomocy dojazd samochodem jest niemożliwy, ratownicy dysponują pięcioma helikopterami.

Dwie ofiary śniegu

W Tyrolu Wschodnim w wypadku wywołanym przez warunki pogodowe zmarli dwaj mężczyźni – donoszą lokalne media. Jeden z dwóch śmiertelnych wypadków miał miejsce w miejscowości Thurn, położonej w sąsiedztwie miasta powiatowego Lienz. Ofiara próbowała przejść przez zaporę na rzece Zauchenbach.

W wyniku nieszczęśliwego wypadku wpadł do wody – poinformowała lokalna policja. Koronerzy nie potwierdzili jeszcze, czy mężczyzna zginął w powodu utonięcia czy wyziębienia organizmu w lodowatej wodzie. Drugiego mężczyznę zabiła lawina, która osunęła się na lokalną drogę w gminie Innervillgraten (środkowy zachód eksklawy).

Najwyższy stopień zagrożenia

Obecnie alerty ostrzegają przed zagrożeniem lawinowym na poziomie piątym, którego w regionie nie ogłaszano od 1999 roku. Intensywne opady odcięły dojazd do wielu miejscowości, w tym do Hochlienz, gdzie przebywa 50 Polaków w hotelu na wysokości 1835 m n.p.m.

– Jedyna droga umożliwiająca Polakom powrót do kraju została zasypana – miejscami warstwa śniegu sięga powyżej dwóch metrów – poinformował jeden z przebywających tam turystów.

 

Źródło: ENEX, tm

Polecane:

Zima dotarła do Hiszpanii, mrozy do -12 stopni
Trzęsienie ziemi w Chinach zrujnowało 600 budynków
Syberia, Rosja - Bardzo silne i płytkie trzęsienie ziemi, w Kyzył popękały ściany domów, magnituda 6...
Norwegia - Zorze polarne przyciągają turystów dużo bardziej niż narty
Wzrost poziomu mórz i oceanów jest znacznie szybszy, niż przewidują to prognozy ONZ
Coraz większe upały w miastach, cztery z pięciu największych fal upałów od 1973 roku wydarzyły się w...
Francja - W celu ochrony na wypadek katastrofy nuklearnej rząd podjął decyzję o masowym wydawaniu ta...
Szykuje się największe przejęcie w historii przemysłu półprzewodnikowego, Qualcomm chce kupić holend...
Rosja - Epidemia HIV w Jekaterynburgu, prawie 2 procent osób w 1.4 milionowym mieście jest nosiciele...