Z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie 5 mln ludzi. Połowa z nich to mieszkańcy Indii i Chin, czyli krajów, które odnotowały wysoki wzrost gospodarczy – wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Badań nad Konsekwencjami Zdrowotnymi w Bostonie.

Delhi - najbardziej zanieczyszczone miasto świata

Delhi – najbardziej zanieczyszczone miasto świata

– Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie czy w Delhi przekracza w niektóre dni od ośmiu do dziesięciu razy dopuszczalny poziom 300 mikrogramów drobnych cząsteczek, przy którym to poziomie nie dochodzi jeszcze do zakłóceń w pracy płuc czy systemu krwionośnego – powiedział podczas prezentacji raportu prezes Instytutu Dan Greenbaum.

Według WHO Delhi jest najbardziej zanieczyszczonym miastem świata

Według WHO Delhi jest najbardziej zanieczyszczonym miastem świata

Badania przeprowadzone przez ekspertów z Bostonu wskazują, że w 2013 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło w Chinach 1,6 mln osób, podczas gdy w Indiach – 1,4 mln. Obecność w powietrzu samego tylko dwutlenku węgla przyczyniła się do przedwczesnego zgonu ok. 366 tys. Chińczyków.

Chiny - smog nad miastem

Chiny – smog nad miastem

 

Bez rozwiązania problemu

Podjęte ostatnio przez władze w Pekinie działania mające zmniejszyć skalę zanieczyszczenia powietrza w stolicy Chin (postanowiono m.in. zamknąć 2,5 tys. małych firm, które emitowały do atmosfery dużą ilość szkodliwych substancji), nie pociągnie za sobą długofalowych zmian – twierdzi uczestnicząca w projekcie Instytutu Badań nad Konsekwencjami Zdrowotnymi w Bostonie Qiao Ma, badaczka z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie.

– Nasz raport ma zaalarmować opinię publiczną i skłonić polityków do wypracowania bardziej zdecydowanej strategii walki z zanieczyszczeniem powietrza – oznajmiła podczas piątkowej prezentacji.

Chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla. Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać nawet budynków w najbliższej okolicy. Wychodząc na ulice, mieszkańcy nakładają na twarze maski ochronne.

 

Smog widać z kosmosu

Smog w Chinach widać nawet z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcie grubej warstwy brunatnego pyłu uwiecznił nad Państwem Środka astronauta Scott Kelly.

Smog nad Azją Zdjęcie: Scott Kelly

Smog nad Azją Zdjęcie: Scott Kelly

Polecane:

Alaska, USA - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.9
Księżyc jest młodszy o 100 mln lat, w stosunku do wcześniejszych założeń
Polska - Ciekawy eksperyment w katowickiej kopalni, część węgla przetwarzana jest na gaz, a ten na e...
Chiny - Silne wichury za sprawą tajfunu Mekkhala, wiatr rozwiewa leżący i padający śnieg na jezdniac...
Londrina, Brazylia - Samolot spadł na busa przewożącego ludzi, 5 osób zginęło 4 zostały ranne
Ekwador - Tungurahua nie daje o sobie zapomnieć, obłok popiołu osiąga wysokość 10 km
Z wielu obrazów stworzono jeden przedstawiający całkowite zaćmienie Słońca, które wygląda jak oko
Kanada - Przez awarię systemu chłodzącego w magazynie University of Alberta, Kanadyjczycy stracili c...
Antarktyka - Od lodowca Larsena oderwał się potężny kawał lodu o powierzchni około 6 tysięcy kilomet...