Co najmniej 76 osób zginęło, a 200 zostało rannych w zamachu bombowym na zatłoczonym targu w szyickiej dzielnicy Bagdadu, Mieście Sadra – poinformowały policja i źródła medyczne. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Bagdad, Irak - W ogromnym zamachu bombowym zginęło co najmniej 76 osób -1

Dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zajęli w ub.r. duże tereny na północy i zachodzie kraju, regularnie wysyłają zamachowców samobójców do stolicy i atakują dzielnice zamieszkane głównie przez szyitów.

Jeden z największych targów

– Ciężarówka chłodnia wypełniona materiałami wybuchowymi eksplodowała na targu Dżamila ok. godz. 6 (godz. 5 czasu polskiego) – powiedział policjant Muhsin al-Sadi.

Według agencji Reutera zginęło co najmniej 76 osób, a 200 odniosło obrażenia. Wcześniej informowano o około 60 ofiarach śmiertelnych.

Dżamila, w północno-wschodniej części miasta, to jeden z największych targów w Bagdadzie. – W czwartek jest on wyjątkowo zatłoczony, gdyż ludzie przyjeżdżają z innych prowincji, by zrobić zapasy jedzenia na weekend – powiedział anonimowy policjant, cytowany przez AP.

Bagdad, Irak - W ogromnym zamachu bombowym zginęło co najmniej 76 osób -5

Bagdad uzależniony od szyickich milicji

Był to jeden z najpoważniejszych zamachów w stolicy, od kiedy rok temu premierem został Hajder al-Abadi. Objął on funkcję po porażce rządowej armii w Mosulu, na północy, gdzie kontrolę przejęli dżihadyści. Sprawiło to, że rząd w Bagdadzie stał się uzależniony od szyickich milicji, by ochraniały stolicę i odbijały zajęte tereny.

Siły bezpieczeństwa i milicje obecnie koncentrują się na usuwaniu dżihadystów z prowincji Anbar, na zachodzie kraju.

Sunnicka grupa terrorystyczna kontroluje ok. jednej trzeciej Iraku. Państwo Islamskie postrzega szyitów, a także inne mniejszości religijne, jako niewiernych.

 Bagdad, Irak - W ogromnym zamachu bombowym zginęło co najmniej 76 osób -7 Bagdad, Irak - W ogromnym zamachu bombowym zginęło co najmniej 76 osób -6 Bagdad, Irak - W ogromnym zamachu bombowym zginęło co najmniej 76 osób -4 Bagdad, Irak - W ogromnym zamachu bombowym zginęło co najmniej 76 osób -3 Bagdad, Irak - W ogromnym zamachu bombowym zginęło co najmniej 76 osób -2

Polecane:

Japonia - dwa razy zatrzęsła się ziemia, magnituda 6.0 i 6.1
Tak myją ręce astronauci w ISS przy braku grawitacji [Video]
Francja - Tajemnicza choroba zabija ostrygi, w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzdłuż wybrzeża wymarł...
USA - Ciężarówko-helikopter dla amerykańskiej armii do ewakuacji rannych z pola walki
Sumatra, Indonezja - Chmura popiołu na wysokość trzech kilometrów nad wulkanem Sinabung
Avoca, USA - Tornado wywołane przez anomalię pogodową wyrwało drzewa i przewróciło ciężarówkę [Video...
Potężna eksplozja gazu w Nigerii, według wstępnych ustaleń zginęło ponad 100 osób [Video]
Malezja - Znaleziono najwyższe drzewo lasów tropikalnych, Shorea faguetiana ma 89.5 metra wysokości
Na Uniwersytecie Harvarda stworzono metaliczny wodór, dokonano tego w diamentowym kowadle pod ciśnie...