Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zidentyfikowali bakterie mikrobiomu, które oddziałują na rejony mózgu związane z emocjami i zachowaniem.

Wcześniejsze badania na gryzoniach zademonstrowały wpływ mikrobiomu na zachowania społeczne i emocjonalne, np. na lęk i depresję. Dotąd nie zebrano jednak zbyt wielu dowodów na takie zjawiska u ludzi.

W ramach najnowszego eksperymentu 40 kobiet dostarczyło próbki kału. W czasie gdy oglądały zdjęcia osób, czynności lub rzeczy wywołujących reakcje emocjonalne, wykonano im także rezonans magnetyczny mózgu. W oparciu o skład mikroflory jelit panie podzielono na 2 grupy; u 33 stwierdzono przewagę bakterii z rodzaju Bacteroides, u pozostałych 7 dominowały bakterie z rodzaju Prevotella.

U osób z dominacją Bacteroides warstwa substancji szarej w korze czołowej i wyspie, czyli w regionach biorących udział w złożonym przetwarzaniu informacji, była grubsza. Kalifornijczycy stwierdzili także większą objętość hipokampa, struktury odpowiadającej za przetwarzanie pamięciowe.

Dla odmiany w grupie z dominacją Prevotella występowało więcej połączeń między obszarami zawiadującymi emocjami, uwagą i zmysłami. Kilka obszarów mózgu, np. hipokamp, miało za to mniejszą objętość. Autorzy publikacji z pisma Psychosomatic Medicine zauważyli, że hipokamp kobiet z tej grupy był mniej aktywny podczas oglądania zdjęć o negatywnym wydźwięku, a po obejrzeniu negatywnych fotografii panie te odczuwały silniejsze negatywne emocje, np. lęk czy drażliwość.

Kalifornijczycy podkreślają, że udało im się zdobyć dowody na interakcje mózg-jelito-mikrobiom u zdrowych ludzi. Na razie nie wiadomo jednak, czy to bakterie wpływają na rozwój mózgu i jego aktywność w zetknięciu z negatywnymi sytuacjami, czy też raczej różnice w obrębie mózgu wpływają na rodzaj bakterii zamieszkujących przewód pokarmowy.

Polecane:

USA - Z powodu powodzi zginęło już 5 osób, 130 tysięcy ewakuowano w trzech stanach
Australia - Po 50 latach badań naukowiec twierdzi, że znalazł przekonujące wyjaśnienie zagadki pioru...
Australia - Ulewa, silny wiatr i 4 tys. piorunów podczas burzy nad Brisbane, woda zmywała samochody ...
Susza trwająca 300 lat mogła być przyczyną upadku wielu śródziemnomorskich cywilizacji
Google kupił biotechnologiczną firmę Lift Labs, która stworzyła "inteligentną łyżkę" dla o...
Badania skał ze Svalbardu dają nowy obraz dotyczący zlodowacenia naszej planety
Według najnowszych badań naukowych, makaron nie tuczy, tylko odchudza, badania przeprowadzono na 23 ...
Mammendorf, Niemcy - Kręgi na polu w Bawarii, mnóstwo ludzi przybyło żeby "poczuć moc kręgów&qu...
Antarktyda - Na Morzu Rossa powstanie największy na świecie rezerwat morski