Uzbrojeni sprawcy zaatakowali hotel Radisson w stolicy Mali, Bamako. Dwaj napastnicy wzięli 170 zakładników. Terroryści uwolnili kilka osób, które potrafiły wyrecytować wersety Koranu. Po szturmie sił specjalnych terrorystów zabito. W hotelu znaleziono co najmniej 27 ciał zakładników. Do ataku na hotel przyznała się organizacja dżihadystyczna Al-Murabitun, stowarzyszona z Al-Kaidą.

Bamako, Mali - Uzbrojeni napastnicy zajęli hotel Radisson ze 170 osobami -2

Świadkowie twierdzą, że przed ogłoszeniem zakończenia akcji antyterrorystów słychać było jedynie krótkie serie strzałów. Według nieoficjalnych informacji, malijskie jednostki wspierane były przez członków francuskich i amerykańskich sił specjalnych.

Bamako, Mali - Uzbrojeni napastnicy zajęli hotel Radisson ze 170 osobami -3

Według francuskich mediów hotel, w którym zatrzymują się głównie obcokrajowcy, zaatakowało co najmniej dwóch napastników. Świadkowie relacjonowali, że terroryści wjechali na teren hotelu samochodem, który był oznakowany jako pojazd korpusu dyplomatycznego. Wybuchła strzelanina. Napastnicy krzyczeli „Allah jest wielki!”.

Według nieoficjalnych informacji terroryści przeszukiwali piętro po piętrze 8-kondygnacyjnego budynku. Zabarykadowali się z zakładnikami na ostatniej kondygnacji.

W zajętym przez terrorystów hotelu znajdowało się m.in. 12 członków załogi Air France, ale – jak poinformował francuski przewoźnik – żadnemu z nich nie zagraża niebezpieczeństwo. Z kolei turecki premier Ahmet Davutoglu przekazał, że z oblężonego hotelu udało się uciec pięciu z siedmiu członków załogi linii Turkish Airlines. Chińska agencja Xinhua informowała o kilku chińskich turystach wśród gości hotelu.

Pochodzący z Gwinei piosenkarz Sekouba Diabate, który był wśród zakładników uwolnionych przez malijskie siły, opowiadał, że napastnicy w sąsiednim pokoju mówili do siebie po angielsku.

Hotel Radisson Blu w centrum malijskiej stolicy jest popularny wśród dyplomatów, zagranicznych turystów oraz pracowników linii lotniczych Air France. Reklamował się jako najbezpieczniejszy hotel w kraju. Jest w nim 190 pokoi.

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju.

Francuska armia przeprowadziła dwa lata temu w Mali interwencję zbrojną. Francuscy wojskowi oraz siły ONZ ciągle znajdują się w tym kraju.

Bamako, Mali - Uzbrojeni napastnicy zajęli hotel Radisson ze 170 osobami -1

Źródło: PAP, rmf24

 

Polecane:

ONZ zakazuje lotów nad Libią. Jest też zgoda na interwencję militarną
Rosja - Chcą zbudować tarczę anty-asteroidową, żeby bronić naszą Planetę i siebie przed USA
Neutrina o najwyższej zaobserwowanej dotąd energii wykryto 2 km pod lodem Antarktydy
"Śladami Wysp Kanaryjskich" - NASA wybrała zdjęcie satelitarne naszej planety roku 2013
Zaobserwowano obiekt, który jest prawdopodobnie księżycem planety pozasłonecznej
We wtorek na niebie zobaczymy niezwykłe zjawisko, brzegowe zakrycie Aldebarana przez Księżyc [Live]
La Loche, Kanada - Zastrzelił dwóch młodszych braci w domu, następnie poszedł do szkoły, zabił dwóch...
USA - Zatrzymano mężczyznę z dużą ilością materiałów wybuchowych oraz broni palnej, który jechał prz...
Plymouth, USA - Rybak z Massachusetts złowił niebieskiego fluorescencyjnego homara, zdarza się taki ...