W nocy z wtorku na środę powódź zalała kolejny obszar wokół centrum Bangkoku, Bang Khae. Poziom wody w ciągu godziny wzrósł o 50 cm. Rząd pod presją mieszkańców nakazał poszerzyć bramę śluzy w północno-wschodniej części miasta.

Mieszkańcy wymusili poszerzenie śluzy, bo bali się, że woda doszczętnie zaleje ich domostwa, a może nawet pozbawi życia.

Już 2,5 mln osób w stolicy Tajlandii zostało dotkniętych powodzią. Rzeka Chao Phraya w dalszym ciągu szuka ujścia do morza, rozlewając się na kolejne dzielnice miasta.

Woda bliżej centrum stolicy

Dzielnica Bang Khae leży na zachodnim brzegu rzeki. Po godzinie 3:00 czasu lokalnego woda powoli zaczęła wdzierać się na ten obszar, by o 04:00 podnieśc się do poziomu, który uniemożliwiał samochodom ruch uliczny. Władze na zalany teren wysłały żołnierzy, którzy pomagają mieszkańcom przenieść swoje rzeczy w suche miejsca.

Nowo zalana dzielnica leży 10 km od centrum finansowego Sathorn, które nadal pozostaje suche. Centrum stolicy również jest bezpieczne. Chroni je sieć grobli i ściany worków z piaskiem, które powstrzymały weekendową falę kulminacyjną na rzece Chao Phraya. Żołnierze i ochotnicy jednak nadal wzmacniają wały przeciwpowodziowe w obawie, że rzeka jednak wedrze się do centrum.

Wielka woda, która zalewa Tajlandię od połowy lipca spowodowała już śmierć 427 osób. Powódź zahamowała wzrost gospodarczy kraju i obniżyła zaufanie inwestorów, ponieważ woda całkowicie zalała dzielnice przemysłowe. Władze szacują, że 15 tys. zakładów przemysłowych i produkcyjnych zostało dotkniętych kataklizmem.

W Bangkoku coraz mniej suchego lądu (PAP/EPA)

W nocy z wtorku na środę zalało kolejny obszar wokół centrum Bangkoku, Bang Khae. Woda w ciągu godziny przybrała 30 cm. Rząd pod presją mieszkańców nakazał poszerzyć bramę śluzy w północno-wschodniej części miasta.

Źródło: Reuters TV, PAP/EPA, tvnmeteo.pl

Polecane:

Alabacete, Hiszpania - 20 litrów na metr kwadratowy w 20 minut, a do tego grad i huragan
Chiny - Wydobyto wazę sprzed 3000 lat z zachodniej dynastii Zhou, prawdopodobnie jest w niej staroży...
Słońce - Wystąpił rozbłysk klasy M2.8, w nocy czeka nas silna burza geomagnetyczna i oderwała się ko...
Egipt - W Kairze spadł śnieg, pierwszy raz od 112 lat
Boliwia - Zmodyfikowano prawo, teraz dziesięcioletnie dzieci mogą legalnie pracować
Islandia - Seria wstrząsów sejsmicznych w kalderze wulkanu Katla, który jest jednym z najaktywniejsz...
Położą światłowody na dnie Pacyfiku o długości 12800 km, które połączą Hongkong z Los Angeles prędko...
Australia - Wodospady pojawiły się na świętej górze aborygenów, wystąpiły potężne ulewy do 400 l/mkw...
Hiszpania zasypana śniegiem, w najbliższych dniach temperatura może spaść do -20 st.C.