Belgijskie Met Office KMI opublikowało w sobotę statystyki dotyczące trzech ostatnich miesięcy, które w krajach Beneluxu uznawane są za wiosenne. Okazało się, że miniona wiosna była najzimniejsza od 51 lat i najbardziej mokra od 29 lat. Z kolei maj okazał się być najchłodniejszy od 1996 roku.

Belgia za miesiące wiosenne uznaje marzec, kwiecień i maj, a w sobotę 1. czerwca rozpoczęło się lato. Z tej okazji instytut meteorologiczny opracował dane dotyczące minionych trzech miesięcy.

Przeciętna temperatura w Belgii wiosną wynosi 10,1 st. C, a w minionym czasie osiągnęła wartość zaledwie 7,7 st. C. Meteorolodzy porównali te dane z poprzednimi latami i okazało się, że wiosna 2013 była najzimniejszą od 1962 roku. Wtedy średnia temperatura wyniosła 7,2 st. C. 

Nie tylko zimno, ale też pochmurno

Wiosna w Belgii była pochmurna i szara, co znalazło swoje odbicie w ilości godzin słonecznych. Okazało się, że w ciągu trzech miesięcy słońce świeciło zaledwie przez 386 godzin. Tutaj średnia dla minionych lat wynosi 464 godziny, czyli o ponad 20 proc. więcej (78 godz.).

Z kolei maj okazał się najbardziej deszczowym miesiącem od 1984 roku. Jak pisze FlandersNews.be, Belgowie powinni traktować to jednak jako dar od losu, bo marzec i kwiecień były bardzo suche.

Najzimniej od 1833 roku

Meteorolodzy porównali także pierwsze pięć miesięcy 2013 roku z latami ubiegłymi. Okazało się, że był to najzimniejszy okres od 1833 roku. Średnia temperatura w każdym miesiącu wynosiła mniej niż oczekiwano. Ostatnio z taką serią pięciu zimnych miesięcy pod rząd Belgia miała do czynienia w 1979 roku.

Źródło: FlandersNews.be, tm

Polecane:

Naukowcy odkryli zwierzę, które mieszka w jaskiniach 2 km pod ziemią i nie ma oczu, to skoczogonek
UK - Rekordowo zanieczyszczone powietrze, skończyła się skala
Szkocja - Mała wyspa Tanera Mor jest na sprzedaż za 2.5 mln funtów
Niemcy - Samolot we mgle zahaczył o słup wysokiego napięcia w pobliżu Trewiru
USA - Najgorsza od 41 lat śnieżyca pozbawiła prądu 363 tys. domów, zginęło co najmniej 13 osób
Visonta, Węgry - Uruchomiono elektrownię fotowoltaiczną o mocy 16 MW
Jowisz - Najnowsze badania sugerują, że Wielka Czerwona Plama jest ogromnym źródłem energii, podgrze...
Tequesta, USA - 19-latek zadźgał nożem właścicieli posesji, następnie powoli zjadał ich ciała na pod...
Oslo, Norwegia - Pięciopiętrowe centrum militarne na wypadek trzeciej wojny światowej pod słynnym ko...