Belgijskie Met Office KMI opublikowało w sobotę statystyki dotyczące trzech ostatnich miesięcy, które w krajach Beneluxu uznawane są za wiosenne. Okazało się, że miniona wiosna była najzimniejsza od 51 lat i najbardziej mokra od 29 lat. Z kolei maj okazał się być najchłodniejszy od 1996 roku.

Belgia za miesiące wiosenne uznaje marzec, kwiecień i maj, a w sobotę 1. czerwca rozpoczęło się lato. Z tej okazji instytut meteorologiczny opracował dane dotyczące minionych trzech miesięcy.

Przeciętna temperatura w Belgii wiosną wynosi 10,1 st. C, a w minionym czasie osiągnęła wartość zaledwie 7,7 st. C. Meteorolodzy porównali te dane z poprzednimi latami i okazało się, że wiosna 2013 była najzimniejszą od 1962 roku. Wtedy średnia temperatura wyniosła 7,2 st. C. 

Nie tylko zimno, ale też pochmurno

Wiosna w Belgii była pochmurna i szara, co znalazło swoje odbicie w ilości godzin słonecznych. Okazało się, że w ciągu trzech miesięcy słońce świeciło zaledwie przez 386 godzin. Tutaj średnia dla minionych lat wynosi 464 godziny, czyli o ponad 20 proc. więcej (78 godz.).

Z kolei maj okazał się najbardziej deszczowym miesiącem od 1984 roku. Jak pisze FlandersNews.be, Belgowie powinni traktować to jednak jako dar od losu, bo marzec i kwiecień były bardzo suche.

Najzimniej od 1833 roku

Meteorolodzy porównali także pierwsze pięć miesięcy 2013 roku z latami ubiegłymi. Okazało się, że był to najzimniejszy okres od 1833 roku. Średnia temperatura w każdym miesiącu wynosiła mniej niż oczekiwano. Ostatnio z taką serią pięciu zimnych miesięcy pod rząd Belgia miała do czynienia w 1979 roku.

Źródło: FlandersNews.be, tm

Polecane:

Opóźnienie startu rakiety Sojuz, która wyniesie na orbitę satelitę Europejskiego Systemu Nawigacyjne...
UK - Przygotowania olimpijskie z bateriami rakiet przeciwlotniczych
W ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano 20 tysięcy przypadków dżumy, ponad 1.5 tysiąca osób zmar...
Wokół każdego czerwonego karła krąży planeta, część z tych planet mogłoby być kandydatkami na drugą ...
Dzisiejszej nocy Ziemia znajdzie się w największej odległości od Słońca, dystans wyniesie prawie 152...
Włochy - W Ligurii zatrzęsła się ziemia, magnituda 4.2
Australia - Zmiany klimatyczne były odpowiedzialne za morską falę ciepła z lat 2015-2016, która poja...
Słońce - Wkrótce dwie dziury koronalne, pierwsza już 28 lipca, druga 2 sierpnia
System rozpoznawania mowy jest już tak samo sprawny, jak człowiek