Belgijskie Met Office KMI opublikowało w sobotę statystyki dotyczące trzech ostatnich miesięcy, które w krajach Beneluxu uznawane są za wiosenne. Okazało się, że miniona wiosna była najzimniejsza od 51 lat i najbardziej mokra od 29 lat. Z kolei maj okazał się być najchłodniejszy od 1996 roku.

Belgia za miesiące wiosenne uznaje marzec, kwiecień i maj, a w sobotę 1. czerwca rozpoczęło się lato. Z tej okazji instytut meteorologiczny opracował dane dotyczące minionych trzech miesięcy.

Przeciętna temperatura w Belgii wiosną wynosi 10,1 st. C, a w minionym czasie osiągnęła wartość zaledwie 7,7 st. C. Meteorolodzy porównali te dane z poprzednimi latami i okazało się, że wiosna 2013 była najzimniejszą od 1962 roku. Wtedy średnia temperatura wyniosła 7,2 st. C. 

Nie tylko zimno, ale też pochmurno

Wiosna w Belgii była pochmurna i szara, co znalazło swoje odbicie w ilości godzin słonecznych. Okazało się, że w ciągu trzech miesięcy słońce świeciło zaledwie przez 386 godzin. Tutaj średnia dla minionych lat wynosi 464 godziny, czyli o ponad 20 proc. więcej (78 godz.).

Z kolei maj okazał się najbardziej deszczowym miesiącem od 1984 roku. Jak pisze FlandersNews.be, Belgowie powinni traktować to jednak jako dar od losu, bo marzec i kwiecień były bardzo suche.

Najzimniej od 1833 roku

Meteorolodzy porównali także pierwsze pięć miesięcy 2013 roku z latami ubiegłymi. Okazało się, że był to najzimniejszy okres od 1833 roku. Średnia temperatura w każdym miesiącu wynosiła mniej niż oczekiwano. Ostatnio z taką serią pięciu zimnych miesięcy pod rząd Belgia miała do czynienia w 1979 roku.

Źródło: FlandersNews.be, tm

Polecane:

Białoruś zbuduje elektrownie jądrową przy granicy z Polską
Pierwszy procesor Intela z tranzystorem 3D Tri-Gate
Rosja - Na Syberii w wiecznej zmarzlinie odnaleziono zwłoki samicy mamuta sprzed 10 tys. lat, doskon...
Rosja - Awaria silnika w rakiecie nośnej Proton-M na wysokości 150 km, zniszczony satelita o wartośc...
Google otrzymało 135 tysięcy wniosków o bycie zapomnianym, muszą skasować prawie pół miliona linków
Nasza galaktyka jest prawdopodobnie o 50 procent większa, niż do tej pory sądzono
Chile - Sieć radioteleskopów ALMA umożliwiła spojrzenie w głąb pyłowych dysków protoplanetarnych, w ...
Na Saturnie zaobserwowano tajemnicze zjawisko, w ciągu 4 lat sześciokątna struktura na biegunie półn...
Polska - "Bliski kuzyn" smacznych i zdrowych grzybów mun rośnie w naszym kraju, nazywa się...