Co najmniej 17 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w wyniku złamania się zapory górniczej w Bento Rodrigues, w stanie Minas Gerais we wschodniej Brazylii. Fala odpadów górniczych i błota osunęła się, zalewając miasto – poinformowała lokalna straż pożarna.

Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -7

Bilans tragedii, do której doszło w czwartek wieczorem, nie jest ostateczny, ponieważ wielu przebywających w szpitalu rannych jest w stanie ciężkim. Ponadto trwają poszukiwania ok. 40 osób – powiedział dowódca straży pożarnej z pobliskiego miasta Mariana, Adao Severino Junior, zastrzegając, że liczba zaginionych może wzrosnąć. – Sytuacja jest dramatyczna. Jest ciemno, jest dużo błota. Poszukiwania będą trwały całą noc – mówił w nocy z czwartku na piątek.

Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -2

Toksyczne odpady zalały miasto

Bento Rodrigues, zamieszkane przez ponad 600 osób, zostało praktycznie całkowicie zalane błotem. Na zdjęciach z helikoptera widać, że niektóre domy stoją w błocie aż po dachy – pisze agencja AFP. – Nie ma żadnych szans na przeżycie pod taką warstwą błota – ocenił Junior.

Lokalne władze poinformowały, że trwa ewakuacja mieszkańców stanu, ponieważ istnieje ryzyko osuwania się ziemi.

Zapora Fundao, zarządzana przez brazylijską firmę wydobywczą Samarco, wstrzymywała „toksyczne odpady mineralne zajmujące teren porównywalny do powierzchni ok. 10 boisk piłkarskich” – tłumaczył przewodniczący miejscowego związku zawodowego górników Ronaldo Bento. Zapora pękła w środku, uwalniając falę błota, która rozlała się na tereny dwukilometrowej doliny ciągnącej się aż do Bento Rodrigues – dodał.

Bento_rodriguez_zapora_mapa

Jak dotąd nieznane są przyczyny złamania zapory. Oddelegowany na miejsce zdarzenia prokurator Carlos Eduardo Ferreira Pinto powiedział, że wyciąganie jakichkolwiek wniosków byłoby na razie przedwczesne, jednak dodał, że „zapory nie łamią się przez przypadek”.

Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -1 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -8 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -6 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -5 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -4 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -3 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -2

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Gwałtowny koronalny wyrzut masy na Słońcu i rozbłysk klasy X1.5
Indonezja, wschodnia Java - osuwisko ziemi zabiło 9 osób, a 8 zostało rannych
Saturn - Sonda Cassini zrobiła zdjęcie sześciokątnej burzy na półkuli północnej
Barciak większy to najlepiej słyszące zwierzę świata, rejestruje częstotliwości do 300 kHz
USA - Naukowcy mają nowy sposób w poszukiwaniu skutecznych substancji w walce z bakteriami odpornymi...
Niemcy - Wybuch w laboratorium naukowym Instytutu w Karlsruhe, doszło do silnej reakcji saletry z kw...
Chiny - Duże osuwisko w prowincji Syczuan zasypało 9 samochodów, 10 osób nie żyje, 22 osoby ranne
Antarktyda - Grubość lodu wpływa lokalnie na grawitacje
Japonia - Na ISS umieszczono nicienie, żeby zbadać w jaki sposób następuje degeneracja tkanek w środ...