Co najmniej 17 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w wyniku złamania się zapory górniczej w Bento Rodrigues, w stanie Minas Gerais we wschodniej Brazylii. Fala odpadów górniczych i błota osunęła się, zalewając miasto – poinformowała lokalna straż pożarna.

Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -7

Bilans tragedii, do której doszło w czwartek wieczorem, nie jest ostateczny, ponieważ wielu przebywających w szpitalu rannych jest w stanie ciężkim. Ponadto trwają poszukiwania ok. 40 osób – powiedział dowódca straży pożarnej z pobliskiego miasta Mariana, Adao Severino Junior, zastrzegając, że liczba zaginionych może wzrosnąć. – Sytuacja jest dramatyczna. Jest ciemno, jest dużo błota. Poszukiwania będą trwały całą noc – mówił w nocy z czwartku na piątek.

Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -2

Toksyczne odpady zalały miasto

Bento Rodrigues, zamieszkane przez ponad 600 osób, zostało praktycznie całkowicie zalane błotem. Na zdjęciach z helikoptera widać, że niektóre domy stoją w błocie aż po dachy – pisze agencja AFP. – Nie ma żadnych szans na przeżycie pod taką warstwą błota – ocenił Junior.

Lokalne władze poinformowały, że trwa ewakuacja mieszkańców stanu, ponieważ istnieje ryzyko osuwania się ziemi.

Zapora Fundao, zarządzana przez brazylijską firmę wydobywczą Samarco, wstrzymywała „toksyczne odpady mineralne zajmujące teren porównywalny do powierzchni ok. 10 boisk piłkarskich” – tłumaczył przewodniczący miejscowego związku zawodowego górników Ronaldo Bento. Zapora pękła w środku, uwalniając falę błota, która rozlała się na tereny dwukilometrowej doliny ciągnącej się aż do Bento Rodrigues – dodał.

Bento_rodriguez_zapora_mapa

Jak dotąd nieznane są przyczyny złamania zapory. Oddelegowany na miejsce zdarzenia prokurator Carlos Eduardo Ferreira Pinto powiedział, że wyciąganie jakichkolwiek wniosków byłoby na razie przedwczesne, jednak dodał, że „zapory nie łamią się przez przypadek”.

Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -1 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -8 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -6 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -5 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -4 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -3 Bento Rodrigues, Brazylia - Puściła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto -2

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Pakistan - Ukrywają bomby atomowe przed USA, wywożą je vanami po zatłoczonych drogach
Jemen - Powódź w stolicy na skutek ulewnych deszczy, jakie nawiedziły region
Japonia - Największe opady śniegu od 20 lat, 5 osób śmiertelnych, 48 tys. osób bez prądu
Tesla podzieli się patentami
Korea Północna - Zakończono budowę okrętu podwodnego zdolnego do przenoszenia i wystrzeliwania pocis...
Korea Południowa - Przeprowadzono cyberatak na operatora zarządzającego siecią elektrowni atomowych
Burza geomagnetyczna - index Kp osiągnął wartość 8 i przewidywany jest dalszy wzrost [Forum]
Avoca, USA - Tornado wywołane przez anomalię pogodową wyrwało drzewa i przewróciło ciężarówkę [Video...
Malezja - Znaleziono najwyższe drzewo lasów tropikalnych, Shorea faguetiana ma 89.5 metra wysokości